emperyalizme karşı mücadele konferansı
İç Açı

Ve Sarraf'ın adı sanık listesinden çıkarıldı

ABD’de itirafçı olduğu iddiaları dile getirilen Rıza Sarrafın ‘sanık’ statüsünden resmen çıkarıldığı belirtiliyor.

ABD’de görülen Rıza Sarraf davasında son dönemde gündeme oturan ‘Zarrab itirafçı mı oldu’ tartışması sürerken, Sarraf’ın sanık sanık statüsünün değiştiğinin ilk kez mahkemenin resmi belgelerine de yansıdığı öğrenildi. Mahkeme Hakimi Richard Berman, jürili duruşmaya günler kala verdiği kararda ilk kez ‘Sanık’ bölümünden Reza Zarrab’ın adını çıkardı.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı‘nın haberine göre, mahkeme belgelerinde, gerek savcılık dilekçelerinde gerek Hakim Bermen’ın yazılı kararlarında sanık bölümüne hep ilk Sarraf’ın adı yazılıyor, belgelerde ya sanıkların isimlerinin tümü yazılı oluyor, ya da sadece ‘Sarraf ve diğerleri’ olarak geçiyordu.

Hakim Berman’ın 20 Aralık tarihli son kararında ise Sarraf’ın adı hiç yer almadı, sanık bölümünde sadece ‘Mehmet Hakan Atilla’ ismi yer aldı.

Hakim Berman’ın son kararı aynı zamanda Mehmet Hakan Atilla’nın Zarrab’ın aksine, duruşmaya katılıp savunma yapmaya ve jüriyi masum olduğuna ikne etmeye kararlı olduğunu da gösterdi. Jürili duruşmaya sadece günler kala, Atilla yeni bir avukatla daha anlaştı.

Hakim Berman da son kararında Atilla’nın savunma ekibine yeni katılan avukat Todd Harrison’un duruşmalara katılması için gerekli teknik işlemlerin yapılmasının önünü açtı.

reza-haber-belge

Yukarı