emperyalizme karşı mücadele konferansı
Emek Postası

TÜPRAŞ'taki toplu iş cinayetine işçiler işbaşı yapmayarak tepki gösterdi

TÜPRAŞ’ta 4 işçinin hayatını kaybettiği toplu iş cinayetine işçilerin öfkesi dinmedi.

TÜPRAŞ’ta dün yaşanan patlamada 4 işçinin hayatını kaybettiği toplu iş cinayeti nedeniyle bugün gündüz vardiyasına gelen işçiler işbaşı yapmayarak tepkilerini gösterdi.

İşyerine gelen kadrolu ve taşeron işçiler Tüpraş giriş kapısı önünde toplanırken, bazı taşeron firmaların şefleri, işçilere içeriye girmeleri için baskı yaptı. İşçiler ise arkadaşlarını kaybettiklerini belirterek girmeyeceklerini söylediler.

“TÜPRAŞ kâr rekorlarını kırıyor”

Burada açıklama yapan Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay, ilk defa bu işyerinde bu kadar büyük bir iş kazası yaşandığını dile getirerek, “Tüpraş yönetimi bu dönem ilkleri yaşıyor, kâr rekorlarında da ilkleri kırıyorlar” dedi.

“Bizi bölüp parçalıyorlar, patronların cebine daha çok para girsin diye”

Yaşanan olayın, taşeron çalışma sisteminden kaynaklandığını belirten Oktay, devletin gerekli önlemleri almadığını, sendikaların ise sorunun üzerine gitmediğini ifade etti.

“Dört canımızı yitirdik, yıllardır söylüyoruz çalışma sistemimiz kökten değişmeli. Bizi bölüp parçalıyorlar, patronların ceplerine daha çok para girsin diye. Bu can kaybının sebebi budur” dedi.

10. ayda iş cinayetlerinde binin üzerinde işçinin hayatını kaybettiğini dile getiren Oktay, “Bunlar, örgütsüz ve işgüvencesi olmayan işçiler. Yüzde 98’inin önlenebilir olduğunu devletin kendisi açıkladı. Ona rağmen gerekli tedbirleri almıyorlar. Mahkemelerde değişikliğe gidiyorlar, ama taşeron ve güvencesiz çalışmayı engellemiyorlar, çünkü onlar bulunmaz Hint kumaşı, bizden ise çok var.” diye konuştu.

Yukarı