emperyalizme karşı mücadele konferansı
İç Açı

Muğla'daki çıplak aramalı gözaltıya soruşturma başlatıldı

Muğla’da savcılık 7 kişinin gözaltına alınırken darp edilmiş halde çıplak teşhir edilmesine ilişkin soruşturma başlattı.

Muğla’da savcılık 7 kişinin gözaltına alınırken darp edilmiş halde çıplak teşhir edilmesine ilişkin soruşturma başlattı.

7 kişinin soyularak gözaltına alınmasına ve PKK’li olduğu iddiasıyla 5 kişinin öldürülmesine ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı.

Duvar’dan Nuray Pehlivan‘ın haberine göre, Avukatların verdiği bilgilere göre, çatışma sonrası öldüğü iddia edilen 3 kişiden 2’sinin cenazesi dün ailelerine teslim edildi. Diğer cenaze ise bugün Hatay’dan gelecek olan aileye verilecek. Öte yandan 4 Ekim’den bu yana gözaltında tutulan 7 kişiden 2’sinin emniyette ifadesi alındı, ancak gözaltındakiler halen aileleriyle görüştürülmüyor.

“2 tutanak hazırlandı”

Çatışmada öldüğü iddia edilen Musa Arslan ve Rojhat Seçkin’in cenazelerinin aileleri tarafından alındığını, İlyas Demir’in cenazesinin ise bugün teslim edileceğini söyleyen Avukat Günfer Karadeniz “Cenazeler teslim edilirken ön otopsi raporları ‘gizlilik’ gerekçesiyle ailelere ve avukatlara verilmedi” dedi.

Ailelere adliyede el yazısıyla yazılmış bir tutanak imzalatılmaya çalışıldığını ifade eden Karadeniz şu bilgileri verdi:

“Tutanakta el yazısıyla ‘Çatışmada öldürülen PKK, KCK üyesi … kişinin cenazesi annesine teslim edilmiştir’ yazıyor. Bunu teyit ettirmeye çalışmışlar. Aileler tutanağı imzalamadı. HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Erol Dora’yla birlikte savcıyla konuştuk. Savcı ‘Ölen şu kişinin cenazesi teslim alındı’ şeklinde bir tutanak hazırladı. Aileler bu tutanağı imzaladı. Eğer aileler ilk baştaki tutanağı imzalanmış olsaydı şimdiden ‘hüküm’ verilmiş olacaktı.’”

Yukarı