emperyalizme karşı mücadele konferansı
İç Açı

MEB'den okuma yazma dahi bilmeyen çocuklar için Kuran programı!

AKP okul öncesi seviyeye kadar genişlettiği eğitimde dinselleşme programı kapsamında özel okullar için program hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, laikliğe ve pedagoji bilimine aykırı olmasına rağmen ilkokul ve hatta okuma yazma dahi bilmeyen okul öncesi seviyesindeki öğrencilerin “dini duygu ve düşüncelerini güçlendirme” amacıyla, önemli bir kısmı cemaat ve tarikatların elinde olduğu bilinen özel okullar için Özel Öğretim Kurumları Kur’an-ı Kerim Dersi Öğretim Programı hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı program Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın onayından geçti.

Okul öncesinde eğitim alan ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflardaki öğrencilere yönelik hazırlanan programla, Kuran “çocukların seviyelerine göre” öğretilecek. 

Hürriyet’ten Esra Ülkar‘ın haberine göre yeni programda örneğin, elif-elma gibi benzetmeler yer alacak. Çocuklarda kalıcı öğrenmenin sağlanması amacıyla derslerde, görsel ve işitsel materyallerden yararlanılacak. İngilizce öğreniminde olduğu gibi kur sistemi uygulanacak. Buna göre, C1, C2, C3, K1 ve K2 olmak üzere beş öğrenme birimi (kur) belirlendi. C1, C2 ve C3 cüz aşamalarını, K1 ve K2 Kur’an-ı Kerim okuma aşamalarını içeriyor. İsteyen özel anaokulu ve ilkokullar bu programı uygulayabilecek.

Programın amaçları arasında, “öğrencilerin Kur’an-ı Kerim okumanın öneminin farkına varmalarını, namazda okunan dua ve sureleri usulüne uygun okumalarını, dini duygu ve düşüncelerini güçlendirmelerini, namazda okunan dua ve kısa surelerin anlamlarını bilmelerini, milli, manevi ve ahlâki değerlere önem vermelerini sağlamak” yer aldı.

Gericilik piyasacılıkla el ele: Özel sektörün eğitimdeki payında büyük artış

Yukarı