emperyalizme karşı mücadele konferansı
Gençlik

Liselilerden açıklama: Gerici dayatmalarınıza boyun eğmiyoruz, harem-selamlık uygulamasını kabul etmiyoruz!

Ankara’da bulunan Erkan-Volkan Yiğit İmam Hatip Lisesi’nde ‘harem-selamlık’ uygulamasının ortaya çıkmasının üzerine Sosyalist Liseliler bir açıklama yayımladı.

Ankara’da bulunan Erkan-Volkan Yiğit İmam Hatip Lisesi’nde ‘harem-selamlık’ uygulamasının ortaya çıkmasının üzerine Sosyalist Liseliler bir açıklama yayımladı.

Açıklamada “Biz bu uygulamayı AKP’nin yıllarca iktidar ortaklığı yaptığı Fethullahçı cemaatin dershanelerinden de çok iyi hatırlıyoruz! ” ifadeleri yer alırken “Bizlere düşen ise aydınlığa düşman, ilerlemeye düşman, eşitliğe düşman bu ideolojiyle sonuna kadar mücadeledir” denildi.

Sosyalist Liseliler’in açıklaması şöyle:

Gerici dayatmalarınıza boyun eğmiyoruz, harem-selamlık uygulamasını kabul etmiyoruz!

AKP eğitimi dinci ideolojilerine alet etmeye devam ediyor. Her gün yeni bir gerici dayatmayla karşımıza çıkan AKP, gençliği İmam Hatiplere mahkûm ettiği yetmiyormuş gibi şimdi de bu okullardan başlayarak harem selamlık uygulamasını eğitim yaşamımıza sokmaya çalışıyor.

Ankara’da bulunan Erkan-Volkan Yiğit İmam Hatip Lisesi’nde “kız koridoru”, “erkek koridoru” olarak ayrıma gidilerek kız ve erkek öğrenciler binanın farklı katlarında eğitime tabi tutulmaya başlanmış, adeta “harem-selamlık” uygulamasına geçilmiştir.

Üstelik bu durum ilk değildir. Sınıflarda, kantinlerde, binalarda kız ve erkek öğrencileri ayıran uygulamalar artarak devam etmektedir.

AKP’nin bu gerici uygulamasını kabul etmiyoruz!

Biz bu uygulamayı AKP’nin yıllarca iktidar ortaklığı yaptığı Fethullahçı cemaatin dershanelerinden de çok iyi hatırlıyoruz! Düşman gibi görünseler de AKP’nin de Gülenci cemaatin de derdi aynıdır. Dertleri ülkenin ilerici birikimini yok etmektir.

İslamcı ideolojinin karma eğitime olan düşmanlığı açıktır. Bizlere düşen ise aydınlığa düşman, ilerlemeye düşman, eşitliğe düşman bu ideolojiyle sonuna kadar mücadeledir. İktidarın kendi kindar ve dindar nesil yetiştirme projesinin aracı olan İmam Hatiplerden başlayarak eğitimin bütününde hâkim kılmaya çalıştığı anlayış, yüzünü aydınlığa çeviren gençliğin mücadelesi ile duvara toslayacaktır.

Sosyalist Liseliler, tüm sıra arkadaşlarını her alanda yaşanan gerici saldırılara karşı çıkmaya, okullarımızda, sınıflarımızda bizlere dayatılan dinci ideolojiyle mücadele etmeye çağırıyor.

İşte yeni Türkiye’nin başkenti: Lisede harem-selamlık uygulaması

Yukarı