Dış Açı

Irma Kasırgası sebebiyle Florida'da tahliye kararı alındı

Irma kasırgası ABD’nin Florida eyaletine doğru ilerliyor.

ABD’ye doğru 5. kategoride ilerleyen Irma kasırgasının ilk vuracağı eyalet olan Florida’da 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edilmesine karar verildi. Florida eyaletine ulaşmasına 450 km kaldığı söyleniyor.

Eyalet yetkilileri kasırganın etkili olacağı Florida’da yaşayan toplam nüfusunun yüzde 25’inden fazlasına denk gelen 5 milyon 600 bin kişinin tahliye edileceğini açıkladı. Georgia eyaletinde de 540 bin kişinin kıyı bölgelerinden tahliyesi kararı alındı.

Bu tahliyelerin ülkede gerçekleştirilen en büyük tahliyelerden biri olacağı hatta rekor düzeye ulaşacağı belirtiliyor.

Florida Valisi Rick Scott, kasırga konusunda eyalet sakinlerine yaptığı uyarıda, “Zamanımız daralıyor. Tahliye bölgesindeyseniz şimdi gitmeniz gerekiyor. Bu, eyaletin daha önce hiç görmediği derecede yıkıcı bir fırtına” ifadelerini kullandı.

Daha önceden ise, Atlantik Okyanusu’nda bulunan ada ülkeleri , Bahamalar ve Küba’nın kuzeyini vuran Irma kasırgasının Florida’dan sonra ise, Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerine ilerlemesi beklenirken, bu eyaletlerin genelinde acil durum ilan edildi.

ABD Başkanı Donald Trump da haftalık ulusa seslenişinde, Irma kasırgasının ‘kesinlikle yıkıcı potansiyeli olan bir fırtına’ olduğu uyarısını yaptı.

Yukarı