emperyalizme karşı mücadele konferansı
Bilim Teknik

Çanakkale’de yapılan kazıda yaklaşık 3 bin yıllık biberon ortaya çıkarıldı

Ortaya çıkarılan oda mezarda 1’i çocuk toplam 24 kişiye ait iskeletinin yanı sıra kullandıkları eşyalar da bulundu.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde bulunan 2 bin 600 yıllık Parion Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkan oda mezar açıldıktan sonra 1’i çocuk toplam 24 kişiye ait iskelet ortaya çıkarıldı.

Milattan Sonra (M.S.) 1. Yüzyıl ile 3. Yüzyıl arasında kullanıldığı tespit edilen mezardaki çoklu definin gizeminin, yapılacak antropolojik araştırmalar sonrasında gelecek yıl aydınlatılacağı belirtildi.

DHA’dan Burak Gezen ve Mustafa Suiçmez’e konuşan Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş şunları belirtti:

“Burada 2011 yılında yasadışı kazılarla bir oda mezar açığa çıkmıştı. Aynı yıl başladığımız kazılarla 2017 yılına geldiğimizde, yan yana sıralanmış 2 bin yılık 6 oda mezarla karşılaştık. Bunların mimarisi birbirine benziyor. Ama özellikle bu sene açtığımız ‘OM-5’ adını verdiğimiz oda mezar, gömü tipi açısından çok ilginç bir yapı göstermekte. Diğer 5 mezarla aynı mimari özelliği göstermesine karşın, içerisindeki gömü tipi açısından farklı bir mezar. Bunun içerisinde üst üste gömülmüş 23 birey ve 1 de çocuk tespit ettik.”

“Özel statüdeki kişiler gömülmüş”

Çoklu mezara M.S. 1’inci Yüzyılla, 3’üncü Yüzyıl’da gömü yapıldığını tahmin ettiklerini belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Keleş şöyle devam etti:

“Bu da bize o yıllarda Parion’da demografik yapıda önemli bir artış olduğun göstermekte. İskeletlerden 15’nin kafatasları mezarın bir tarafına toplanmış, 7’si ise kuzey- doğu doğrultusunda gömülmüş. Doğu- batı doğrultusunda gömülmüş 1 çocuk iskeleti de tespit ettik. Yan yana 6 oda mezarın bulunması, bu bölgede özel statüde insanların gömülü olduğunu gösteriyor.”

Ölüler eşyalarla birlikte gömülmüş

Çoklu defin yapıldığı oda mezarda, ölülerin yanına hediye olarak konulan bazı eşyalar da bulduklarını kaydeden söyleyen Prof. Dr. Keleş, “Mezarda 1 sikke, 1’i cam olmak üzere 3 gözyaşı şişesi, 1 tabak, 1 amfora, 1 de testi gibi antik eserler bulduk. Ayrıca bir de antik dönemde gençlerin vücutlarındaki yağları temizleme aracı olan strigilis bulduk. Bunlar kazı evinde gelecek sezon detaylı şekilde incelenecek” dedi.

Çoklu gömünün yapıldığı oda mezarda insan iskeletlerine kazı sezonunun son günlerinde ulaşılması nedeniyle çalışmaların henüz tamamlanamadığını ifade eden Prof. Dr. Vedat Keleş şunları söyledi:

“İskeletlerin olduğu oda mezarı zarar görmemeleri için yeninden kapattık. Önümüzdeki sezon bir antropolog eşliğinde iskeletler kaldırılacak. Elde edilecek olan antropolojik veriler en kısa sürede bilim dünyasına sunulacak. Şimdilik mezarı arazi restoratörlemiz eşliğinde uygun bir şekilde koruma altına aldık. Daha sonra da üzerine bir koruyucu kafes yapacağız. Bu bölge aynı zamanda güvenlik kamerasıyla da illegal kazılara karşı korunuyor.”

Parion Antik Kenti kazı heyeti üyesi ve Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Kasaoğlu ise, kazıda çok önemli olarak saydıkları biberon bulduklarını da ifade etti.

Yukarı