Dış Açı

Barzani'den sert sözler

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük çevresinde yaşanan gerginliğie ilişkin açıklama yaptı.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, Kerkük çevresinde Irak ordusuyla Peşmerge arasında yaşanan gerginliğe ilişkin “Yaşanacak her çatışma ve olumsuz sonucun da sorumlusunun Sayın Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Haydar Abadi’nin olduğunu bildiriyoruz” dedi.

Barzani, Irak ordusu ile peşmerge güçleri arasında, Kerkük çevresinde iki gündür yaşanan gerginlikle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Birkaç gündür peşmergeye yönelik saldırı amacıyla Haşdi Şabi ve Irak ordusunun, Musul çevresinden Kerkük ve Hanekin çevresine kadar güç yığınağı yaptığını belirten IKBY Başbakanı Barzani, şunları söyledi:

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak Sayın Ayetullah Seyid Ali Sistani’den, Iraklı tüm taraflardan, bütün sivil ve barış yanlısı örgütlerden, Birleşmiş Milletler (BM), ABD, Avrupa Birliği, IŞİD’le mücadele koalisyonuna üye ülkeler, BM Güvenlik Konseyi ve komşu ülkelerden acilen rol oynayıp bölgenin yeni bir savaşa sürüklenmesine engel olmasını istiyoruz. Ne Iraklı güçlerin ne de başka bir gücün böyle bir savaşa mahal vermemesini istiyoruz; çünkü sonuçları hem Irak’ın iç durumu hem de bölge için kötü olur ve IŞİD ile diğer terör örgütlerinin bölgede güçlenmesine zemin sağlar. Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak bütün sorunların gerçekçi çözümü için yapılacak temel görüşmelere hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Yaşanacak her çatışma ve olumsuz sonucun da sorumlusunun Sayın Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Haydar Abadi’nin olduğunu bildiriyoruz.”

Yukarı