İç Açı

AKP Danıştay ve Yargıtay'a KHK ile ayar çekecek

Yargıtay ve Danıştay’a yeni KHK ile düzenlemeler geliyor.

Yargıtay ve Danıştay’a yeni KHK ile düzenlemeler geliyor. Buna göre, 12-13 yıllık yargı mensupları Yargıtay ya da Danıştay üyesi olabilecek.

Kısa süre içinde yayımlanması beklenen KHK ile Yargıtay ve Danıştay’da kurul üyelikleri (Ceza Genel Kurulu, Hukuk Genel Kurulu, İdari Dava Daireleri Kurulu, Vergi Daireleri Kurulu) sabitlenecek. Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan düzenlemelere göre sabitlenecek bu kurullarda, kıdemli Yargıtay ve Danıştay üyeleri görev yapacak ve üyeler daireleri ile ilişkilerini kesecek.

Gazete Habertürk’ten Fevzi Çakır‘ın haberine göre; Genel kurul üyelerinin sabitlenmesinin ardından dairelerde üye sayının azalması nedeniyle Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) devreye girecek. Bu isimlerden boşalan daire üyelikleri için HSK Genel Kurulu’nda seçim yapılacak. HSK’daki seçiminin daha geniş bir liste üzerinden yapılması için KHK ile yüksek yargı üyeliğine seçilmek için aranan, meslekte 17 yılını doldurma koşulu, “birinci sınıfa ayrılmaya hak kazanmış olma” yönünde değiştiriliyor. Bu durumda meslekte 12-13 yılını dolduran yargı mensupları, Yargıtay ya da Danıştay üyesi seçilebilecek. HSK’nın Yargıtay’a 60-100, Danıştay’a 30-40 arasında yeni üye seçmesi bekleniyor. KHK’da, istinaf yargılamalarında yaşanan bazı sorunların giderilmesine ilişkin de düzenlemelerin yer alacağı belirtildi.

Yukarı