Dış Açı

Manifesto Fransa'dan bildiriyor: İşçi sınıfı ayakta

Emanuel Macron yönetiminin işçi düşmanı yeni çalışma yasasına karşı Fransa’da işçi sınıfı ayakta

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un patron yanlısı yeni çalışma yasasına karşı sendikalar ve kitle örgütlerinin öncülüğünde emekçiler Salı günü greve gitti, başta Paris olmak üzere ülkenin bir çok noktasında düzenlenen eylemlerde halk sokaklara indi. Manifesto ekibi ise Fransa’da yaşananları sizler için Paris sokaklarında izledi.

Fransa’nın en büyük ikinci sendikası olan Genel Emek Konfederasyonu’nun (CGT) öncülüğünde kamu sektöründe çalışan emekçiler, makinistler ve enerji emekçileri greve çıktı. Nice ve Paris’te toplu taşıma durma noktasına gelirken, İrlanda merkezli havayolu şirketi Ryanair uçuşlarını iptal etti.

Yeni çalışma yasası patron yanlısı

Macron yönetiminin çalışma hayatını yeniden düzenleyen çalışma yasası Fransız halkının büyük bir çoğunluğu tarafından desteklenmiyor. Gösterilere katılan 25 yaşındaki master öğrencisi Pauline Forest, “Margaret Thatcher’den beri değişmemiş olan bu eski serbest piyasa yaklaşımları artık çalışmıyor ve insanlar bunu istemiyor.” diyor.

Çıkarılacak yeni yasanın işçi sınıfının haklarını kısıtlaması planlanırken, patronların ve sermayenin önü açılıyor. Macron yönetiminin yasa tasarısını meclisten rekor bir hızda geçirmesi de bunun başlıca nedenlerinden biri.

Yeni çalışma yasası çerçevesinde patronlar sektördeki herhangi bir anlaşmaya tabi tutulmadan işçiler ile çalışma şartlarını doğrudan konuşabilecek. Haksız olarak işten çıkarılan emekçilerin tazminat hakları da ellerinden alınacak.

Salı günü gerçekleştirilen grev ve sokak eylemleri ise Macron yönetiminin yeni çalışma yasasına karşı düzenlenen ilk kitlesel etkinlikti. CGT’nin yaptığı açıklamaya göre Paris sokaklarında yaklaşık 60,000 kişi eylemdeydi. Fransa genelinde ise şehirler ve küçük kasabalar da dahil olmak üzere toplam 180 noktada eylem vardı.

Salı günü düzenlenen grev ve eylemi organize eden kurumlar, 23 Eylül günü daha kitlesel olarak yeniden sokaklara çıkacaklarını belirttiler.

Yukarı