Ekonomi

İşte 'Yeni Türkiye': 4 milyon gencin ne okulu ne de işi var...

OECD’nin eğitim raporuna göre, Türkiye’de 4 milyona yakın genç, ne eğitim sisteminde ne de ekonomide yer bulabiliyor.

Sermaye devletinin iktidarı AKP’nin Türkiye ekonomisiyle ilgili sürekli söylemekten çekinmediği yalanlar, özellikle işsizliğin ve eğitimsizliğin kol gezdiği gençlikle ilgili istatistikler karşısında çökmeye mahkum kalıyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) OECD’nin eğitim raporuna göre, yeni eğitim-öğretim yılı açılırken, Türkiye’de 4 milyona yakın genç ne eğitim sisteminde ne de ekonomide yer bulabiliyor.

Sözcü’den Engin Esen‘in haberine göre mesleki ve örgün eğitim dışında olan ve bir işte çalışmayan gençlerin oranı yüzde 33’ü bulurken, kadınlarda bu oran yüzde 46’yı geçti. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) dün yayımladığı “Bir Bakışta Eğitim 2017” raporuna göre, kuruluşa üye 35 ülke içinde Türkiye, işsizlik ve eğitimsizlikte liderliği kimseye bırakmadı.

Yüzde 40’ı ‘atıl’

18-24 yaş grubundaki yaklaşık 13 milyon gencin üçte birinin boşta olduğu, bu yaşlardaki 3 milyona yakın genç kadın ile 1 milyonu aşkın erkeğin eğitim ve iş olanaklarından mahrum kaldığı belirlendi.

18-24 yaş grubundaki genç kadınların yüzde 40.5’i “atıl”, yüzde 5.9’u “işsiz” olarak kaydedilirken, erkeklerin yüzde 11.6’sının “atıl”, yüzde 8.1’inin “işsiz” olduğu tespitine yer verildi. Türkiye bu oranlarla eğitim ve istihdam dışı gençlerde OECD ortalamasını toplamda ikiye, kadınlarda ise neredeyse üçe katladı.

Yarısı lise okumuyor

Diğer yandan, 15 yaşındaki gençler arasında zayıf okuryazarlık oranı OECD genelinde yüzde 22.2 olarak tespit edilirken, Türkiye’de yüzde 40’ı buldu. 25-34 yaş grubundaki yetişkinlerin ise yüzde 45.3’ünün lise eğitimi görmediği, yüzde 24.2’sinin lise mezunu olduğu, yüzde 30.5’inin ise yükseköğretim gördüğü kaydedildi. Bütün yetişkinler arasında sadece ilköğretim görenlerin oranı bakımından Türkiye yüzde 43’le bütün ülkeleri geride bırakırken, bu oran Suudi Arabistan’da yüzde 24, Çin’de yüzde 29 oldu.

Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’dan eğitime yapılan harcama oranı Türkiye’de, yüzde 5.2 olan OECD ortalamasının yüzde 0.3 puan gerisinde kaldı.

 

Yukarı