İç Açı

İçişleri Bakanlığı cenaze marşını yasakladı: Törenler tekbir ile yapılacak

İçişleri Bakanlığı, bundan böyle askerlerin cenaze törenlerinde hiçbir enstrüman çalınmayacağını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, askerlerin cenaze törenlerinde hiçbir enstrüman çalınmayacağını yalnızca “Segâh Tekbiri” ile uğurlama yapılacağı yönünde karar alındığını valiliklere bildirdi.

İçişleri Bakanlığı’ndan, 81 ilin valiliğine gönderilen “Şehitlerin Cenaze Törenleri” konulu yazıda asker cenazelerinde ihtiram yürüyüşünün Itri’nin “Segâh Tekbiri” ile yapılacağı ifade edildi.

Bakanlık yazısında, “Şahs-ı manevilerine, ailelerine ve milletimize ait kahramanlıklarının sağladığı üzerimizdeki sorumlulukları bizim için ebedidir” denildi. Yazıda, asker cenazelerinde ihtiram yürüyüşünün Itri’nin “Segâh Tekbiri” ile yapılacağı belirtildi. Ayrıca, asker cenazelerinde ‘Tİ’ işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesinin esas olduğu kaydedildi.

Cenaze törenlerinde bu zamana dek yapılan ihtiram yürüyüşlerinde Frederich Chopin’in ‘Cenaze Marşı’ çalınıyordu. Dincilerin son dönemde bu marşın kaldırılmasına yönelik çağrıları yükselince AKP’den yasal adım geldi.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

Herhangi bir çalgı aleti olmayacak

“Şehitlerle ilgili törenlerin de milli ve manevi değerimize medeniyet köklerimize uygunluğu bu sorumluluğun ve önemin ana unsurudur. Şehitlerimizin gazilerimizin ve kahramanlıkları ile iftihar ettiklerimizin de törenleri bizim için ayrıcalıklıdır. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı mensubu her rütbe ve görevdeki muvazzaf ve yükümlülerden şehitler ile güvenlik korucularından şehitleri, ebedi yolculuklarına uğurlarken törenlerde ‘Tİ’ işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesi esastır. Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşü Itri’nin “Segâh Tekbiri” ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları için de aynı usul ve esaslara uyulacaktır.”

29 Ağustos’ta çalınmıştı

Itri’nin “Segâh Tekbiri” ilk kez 29 Ağustos 2017’de Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç’in cenazesindeki ihtiram yürüyüşünde Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından çalınmıştı.

Yukarı