İç Açı

İnönü'de 7 bin 500 yıllık mezar bulundu

Eskişehir’deki Kanlıtaş Höyüğü’nde 15 yaşındaki bir insana ait olduğu düşünülen 7 bin 500 yıllık mezar bulundu.

Eskişehir’in İnönü ilçesi yakınlarındaki Kanlıtaş Höyüğü’nde 15 yaşındaki bir insana ait olduğu düşünülen 7 bin 500 yıllık mezar bulundu.

Bölgede 2013 yılından beri Anadolu Üniversitesi’nce (AÜ) sürdürülen kazının Grup Başkanı ve AÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan ile ekibi tarafından gerçekleştirilen, M.Ö 6 bin yılına ait höyükteki bulgular, bölgedeki yaşama ışık tutuyor.

Kazı Grubu Başkanı Doç. Dr. Türkcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada “İç Batı Anadolu’nun en eski insan bulgusunu ortaya çıkarttık. Kanlıtaş insanlarının izini şu ana kadar net olarak bu mezarda gördük” dedi.

Türkcan, bu yılki kazılarda gün yüzüne çıkarılan mezarın Anadolu’daki çok erken mezar tiplerinin birebir örneği olduğunu kaydetti.

Mezarın içerisindeki insan iskeletinin cenin pozisyonunda bulunduğunu aktaran Türkcan, “Bacakları karnına doğru çekilmiş, ayakları paket gibi bağlanmış, bir eli alnına konulacak şekilde yerleştirilmiş ve bir hayvanın kürek kemiği üzerine konulmuş şekilde bulduk. Kemiklerinin çoğu kırık. Çene kemiği de tamamen dağılmış. Kafası da normal olmayacak şekilde çevrilerek mezara yerleştirilmiş. Bir kaza sonucu mu hayatını kaybettiği yoksa öldürüldü mü bunu şu anda net olarak söylemek mümkün değil. Normal bir ölüm olmadığı da çok açık. İskeletin 15 yaşındaki bir insana ait olduğunu düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkcan, cesedin bir fırının yanına gömülmüş olmasının dikkat çekici olduğunu anlatarak, “İç Batı Anadolu’nun en eski insan bulgusunu ortaya çıkarttık. Kanlıtaş insanlarının izini şu ana kadar net olarak bu mezarda gördük. 7 bin 500 senelik bir mezar” diye konuştu.

Yukarı