Kadınların Sesi

İKD'den imza kampanyası: Cihatçı eğitimi temel alan yeni eğitim müfredatı geri çekilsin!

İlerici Kadınlar Derneği, 2017-2018 eğitim öğretim yılı için gerçekleşen müfredat değişikliği ile ilgili imza kampanyası başlattı.

İlerici Kadınlar Derneği, 2017-2018 eğitim öğretim yılı için gerçekleşen müfredat değişikliği ile ilgili imza kampanyası başlattı.

AKP’nin dindar ve kindar nesil yetiştirme hedefi doğrultusunda devam eden eğitimde gericileşmeye karşı İKD imza kampanyası başlattı. Kampanyanın imza metni şu şekilde:

Cihatçı eğitimi temel alan yeni eğitim müfredatı geri çekilsin!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında 1., 5. ve 9. sınıflarda uygulanacağı açıklanan yeni müfredat bilimsellikten uzak, laik anlayışı yoksayan bir çerçevede hazırlanmıştır. Hazırlanan yeni müfredatın pilot uygulaması yapılıp bilim insanları, eğitimciler, veliler ve uzmanlarca izleme, inceleme ve değerlendirilmesi yapılmadan uygulanması bilimsel ve pedegojik açıdan sakıncalıdır.

Cihat kavramlarının derslere konu edilmesi ve ibadet gibi aktarılması, mezhepçi, ümmetçi bir bakış açısıyla din derslerinin ağırlığının arttırılması, bilimsel teorilerin müfredat dışı bırakılması mevcut yasal düzenlemelere de aykırılık teşkil etmektedir: 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 12. Maddesinde “Türk Milli Eğiminde laiklik esastır.” denilmiş, 13. Maddesinde bilimsellik esasına yer verilmiştir. Yenilik adı alnda yapılan değişiklikler
bu kanunun amacına ve temel aldığı ilkelere tümden aykırıdır. 

Açıklanan yeni müfredat kapsamı bilimsel ve laik eğitim modeline aykırı olduğu için bu müfredat programının geri çekilmesini talep ediyorum.

İmza metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarı