Sportmence

Metin Kurt ölüm yıldönümünde anıldı

Sosyalist kimliği ile bilinen Metin Kurt, ölümünün 5. yıldönümünde Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı’nda yapılan bir tören ile anıldı.

Futbolculuğu zamanında da, sonrasında da spor emekçilerinin örgütlenmesi için mücadele veren Metin Kurt ölümünden önce de spor emekçilerinin sendikalaşma deneyimine imza atmıştı. Metin Kurt yaşamını yitirdiği zaman TKP üyesi idi.

Bugün Türkiye Komünist Hareketi (TKH) tarafından düzenlenen anma törenine TKH üyelerinin ve Metin Kurt’un ailesi katıldı. Törende bir konuşma yapan TKH Merkez Komite Üyesi Kurtuluş Kılçer şu şekilde konuştu:

“Bugün ülkemizde sporun ve hele hele futbolun içinde olduğu çürüme düşünüldüğünde aramızdan ayrılışının 5. yılında Metin Kurt’u anmak daha önemli hale gelmiştir.

“Metin Kurt, tek başına spor emekçilerinin örgütlenmesi için mücadele ederek futbol dünyasında ilk sendikalaşmayı başlatan kişi olmanın ötesinde, spor ve futbola bakış konusunda ortaya koyduğu görüşlerle bugün bir kez daha anılmayı fazlasıyla hak etmektedir.

“‘Futbol borsada değil arsada güzel’ sözüyle bugün futbolun geldiği yeri net bir biçimde özetleyen Metin Kurt, Türkiye spor tarihinin aykırı ve devrimci kimliği olarak özel bir yere sahiptir. Altay, PTT, Galatasaray ve Kayserispor’da ve onlarca kez milli takımda oynayan Metin Kurt, ülkemizin yıldız futbolcularından biri iken Galatasaray’da başlatmış olduğu boykot ve sendikalaşma çalışmalarıyla sporun patronları tarafından istenmeyen kişi ilan edilmişti. Mücadelesini yılmadan sürdüren Metin Kurt, tek başına futbolculuğu ile değil Türk spor tarihinde düşünce ve görüşleriyle de ayrı bir yere sahiptir.

“Spor emekçilerinin örgütlenmesi için hayatının her döneminde yılmadan mücadele eden Metin Kurt, en son Spor-Emek-Sen kuruluşunu gerçekleştirmiş ve aramızdan ayrılmıştır. Türkiye Komünist Partisi üyesi olan Metin Kurt yoldaşımızın bıraktığı miras omuz omuza verdiği yoldaşları tarafından geleceğe taşınmaktadır.”

Yukarı