Ekonomi

AKP’nin memura reva gördüğü komik zam oranı teklifi açıklandı

3.2 milyon kamu görevlisi, 1.9 milyon memur emeklisini doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri, AKP’nin açıkladığı komik zam oranı teklifi ile başladı.

3.2 milyon kamu görevlisi, 1.9 milyon memur emeklisini doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri, AKP’nin açıkladığı komik zam oranı teklifi ile başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, toplu sözleşme görüşmelerinde AKP’nin memurlara reva gördüğü zam teklifini açıkladı. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise, AKP’nin söz konusu teklifi müzakere etmeye değer bile bulmadıklarını belirterek yeni bir teklif yapılmasını beklediklerini belirtti.

AKP’nin memurlara reva gördüğü zam teklifine göre, 2018 ve 2019 yıllarında altı aylık her dönem için yüzde 3 olarak belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, altı aylık eflasyonun yüzde 3’lük oranı aşması halinde, farkın memurlara yansıtılacağını da açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise, “Masaya yüzde 16 ve yüzde 18 oranında ilk teklif ile geldik. Kamunun teklifini müzakere etmeye değer bulmuyoruz. Bu teklife kapalıyız. Yeni makul teklifler bekliyoruz” diye konuştu. Memurların alım gücünün de düştüğünü belirten Ali Yalçın, zamların enflasyonun gerisinde kaldığı andaki ayda farkın anında yansıtılmasını talep ettiklerini de ifade etti.

Memurlar ile AKP arasındaki görüşmelerin 21 Ağustos’a kadar devam etmesi bekleniyor. Taraflar anlaşma sağlayamaması halinde, Hakem Heyeti devreye girerek zam oranını belirliyor olacak.

Kamu-Sen’in Önerisi

Türkiye Kamu-Sen, 2018’de seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3’lük zam ile 2019’da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8’lik artış ile yüzde 3 ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifinde bulundu.

KESK’in Önerisi

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) ise diğer konfederasyonlardan farklı olarak yüzdelik artış yerine en düşük kamu çalışanı maaşının kira, yakıt, çocuk ve aile yardımı hariç 3,450 liraya çıkarılmasını istiyor.

Yukarı