İç Açı

İstanbul'daki Nuriye ve Semih eyleminde Gülsüm Elvan ve 15 kişiye gözaltı

İstanbul’da yapılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma eylemine polis saldırısı yaşandı.

156 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan eyleme polis müdahale etti. Aralarında Gülsüm Elvan’ın da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Kadıköy’de açlık grevlerinin 156. gününde akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek vermek için eylem yapan gruba polis müdahale etti. Gruptan 6’sı kadın olmak üzere 16 kişi gözaltına alındı.

Kanun Hükmünde Kararname ile işlerinden atıldıktan sonra açlık grevine başlayan ve ardından tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek vermek için grevlerinin 156. gününde Süreyya Operası önünde eylem düzenlendi.  Saat 19.30’da başlayan eylemde “Açlık grevinin 156. gününde işimizi geri istiyoruz’ pankartı açmak isteyen gruba polis müdahale etti.  Müdahale sonucunda 6’sı kadın 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan eylemciler ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü. Öte yandan polis opera önünde geniş güvenlik önlemi aldı.

Polisin Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve ablasını darp ederek gözaltına aldı. Polisin gözaltındakilere ters kelepçe takarak polis aracında beklettiği bildirildi. 

Gülsüm Elvan darp nedeniyle Haseki Hastanesi’nde, oradan serbest bırakılacak. Özge Elvan ve diğer gözaltılar ise Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden bırakılacak.

Yukarı