İç Açı

Akıncı Üssü davasında 'ha ha ha' gerginliği

Akıncı üssü davasında bir sanık albayın “Fetullah Gülen’in kitaplarını okudunuz mu?” sorusuna verdiği cevap salonda tansiyonu yükseltti.

15 Temmuz darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü’nde yaşananlara ilişkin dava, Eski Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı Teşkilat Şube Müdürü Kurmay Albay Bilal Akyüz’ün çapraz sorgusuyla devam ederken, Akyüz’ün “Fetullah Gülen’in kitaplarını okudunuz mu?” sorusuna verdiği cevap salonda tansiyonu yükseltti.

DHA‘nın aktardığına göre, Akıncı Üssü’nde Adil Öksüz ve Cemaat’in diğer sivil imamlarını görmediğini söyleyen Akyüz, bir kısım müşteki vekili Avukat Emrullah Beytar’ın, “Fetullah Gülen’in kitaplarını okudunuz mu?” sorusuna “Hayır” diye cevap verdi.

Müşteki avukatı: Gülen’in tüm kitaplarını okudum

Bunun üzerine tekrar söz alan Avukat Beytar, “Said Nursi ile ilgili yazdığım bir kitap nedeniyle Fetullah Gülen’in bütün kitaplarını okudum. Sanığın dünkü savunmasında verdiği gemi örneği Gülen’in kitaplarında geçiyor. Gülen’in kitaplarını okumayan bu örneği veremez. Sanık ayak üstü yalan söylüyor” değerlendirmesini yaptı.

“Ha ha ha diye gülüyorum size”

Bu sözlere sanık avukatlarından yoğun tepki geldi. Mahkeme Başkanı Selfet Giray bunun üzerine avukattan sorusunu yorum yapmadan sormasını istedi. Avukatın, “Fetullah Gülen’in kitaplarını okumayan bu örneği veremez. Bunu nasıl izah ediyorsunuz” sorusuna sanık Akyüz, “Ha ha ha diye gülüyorum size” şeklinde cevap verdi.

Akyüz’e sinkaflı küfürler

Bu cevap üzerine müştekilerin oturduğu bölümden yoğun tepki geldi. Salonda bir anda tansiyon yükselirken, bazı müştekiler sanığa yönelik bağırarak sinkaflı sözler sarf etti.

Artan gerginlik üzerine Mahkeme Başkanı Selfet Giray, güvenlik güçlerinden bağıran kişilerin salondan çıkartılmasını istedi.

Avukat ve sanığı karşılıklı diyaloga girmemeleri yönünden uyaran Giray, başka bir soruya geçilmesini isteyerek tartışmaya son verdi.

Yukarı