İç Açı

Akit El Nusra bülteni oldu

Gerici Yeni Akit, İdlib’de cihatçı çetelerin iç çatışmalara ilişkin bir haberinde El Nusra bültenlerini aratmayacak bir habere imza attı.

İdlib’de El Nusra bağlantılı cihatçı Heyet Tahrir Şam (HTŞ) örgütünün hakimiyet sağlamasının ardından kente yönelik ABD operasyonları konuşulurken, gerici Yeni Akit cihatçı çetelerin bültenlerini aratmayacak bir habere imza attı.

İnternet sitesinden “HTŞ’den İdlib’te çetelere baskın” başlığıyla bir haber yayınlayan Akit, “Tahrir Eş Şam Güvenlik Birimlerinin İdlib’te sivilleri kaçıran bir çeteyi tespit ettiğini duyurdu” ifadelerini kullanırken, cihatçı örgütün yayın organı Ibaa’ya konuşan örgüt üyesinin sözlerine yer verdi.

Gerici yayın organının, kentte örgütün “sivilleri kaçıran bir çete üyesini öldürdüğüne, diğer birini de sağ ele geçirdiğine” dair haberine ilişkin Ibaa Haber Ajansına konuşan HTŞ yetkilisi Mesud-ud Din Muhammed’in sözlerini kaynak yaparken, HTŞ mensuplarından da ‘asker’ diye bahsetmesi dikkat çekti.

İşte Akit’in ‘HTŞ’ haberi:

“Ibaa Haber Ajansına konuşan Güvenlik Birimi Yetkilisi Mesud-ud Din Muhammed, Tahrir Eş Şam askerlerinin bir çete üyesini öldürdüğünü, diğer birini de sağ ele geçirdiğini belirtti.

İdlib’in batısında yer alan El Debir ilçesinde çete üyeleriyle çatışmaya giren Heyet Tahrir Eş Şam direnişçileri, çetenin elinde tuttuğu bir genci de kurtardı.

Söz konusu çetenin İdlib’te adam kaçırdığı ve organ ticareti yaptığı ifade edildi.”

Yukarı