İç Açı

Hilal Kaplan buyurdu: Atatürk'e en yakın duran lider Erdoğan...

Sabah yazarı Hilal Kaplan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın propagandasını yapmak için bu kez Atatürk’ü kullandı.

AKP’nin yayın organlarından Sabah gazetesinin yazarı Hilal Kaplan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın propagandasını yapmak için bu kez Atatürk’ü kullandı.

AKP MKYK üyesi Ayhan Oğan’ın, “Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz. Bakın beğenin ya da beğenmeyin, bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır” sözlerini gündeme getiren Hilal Kaplan, Oğan’a “‘devleti yeniden yapılandırıyoruz’ dese ana fikri daha güzel izah etmiş olabilirdi” ifadeleriyle ‘sitem’ etti.

Kaplan yazısında Erdoğan için “özneleşme süreci itibariyle Atatürk’e eleştirel yaklaşan bir ‘habitus’tan geliyor olsa da, canı pahasına kendisini adadığı “Bağımsız Türkiye” idealiyle, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarma hedefiyle Atatürk’e en yakın duran liderdir..” ifadelerini kullandı.

AKP’li yazara göre Erdoğan’ı Atatürk’e ‘en yakın’ yapan bazı örnekler şöyle:

“Sağlık sorunları nedeniyle katıldığı son Cumhuriyet Bayramı kutlamasında bile Fransız Büyükelçiye, ‘Milletime söz verdim, Hatay’ı alacağım’ diyen Atatürk’ün mirasını, sizce ‘Suriye’de ne işimiz var?’ diye soran, Alman gazetesine ‘Türkiye’de Almanların can güvenliği yok, gelmeyin’ diyen, FETÖ içi ‘adalet yürüyüşü’ yapan, Kılıçdaroğlu mu temsil etmektedir? Yoksa, ‘Bedeli ne olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti’nin güneyinde bir PKK devleti kurulmasına izin vermeyeceğiz’ diyen, ‘Suriye’de sahnelenen oyuna geçit vermeyeceğiz’ diye haykıran, ‘FETÖ’nün kökünü kazıyacağız’ diye milletine söz veren, ‘Başaramayacaksınız, milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız,devletimizi yıkamayacaksınız. Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız’ diyerek meydan okuyan Erdoğan mı?”

Yukarı