Emek Postası

Utanın: 14 yaşındaki çocuk işçi, çalıştığı inşaatta enkaz altında kalıp can verdi

Gaziantep’te 14 yaşındaki ortaokul öğrencisi, çalıştığı bir inşaatın duvarının yıkımı sırasında enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi.

Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde, 14 yaşındaki ortaokul öğrencisi Samet Barış Aydın, çalıştığı bir inşaatın duvarının yıkımı sırasında enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi.

14 yaşındaki Samet’in ölümü, çoğu kayıtdışı olmak üzere yaklaşık 2 milyon çocuk işçinin bulunduğu Türkiye’de sermaye devletinin çalışma hayatındaki vahşi sömürü koşullarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Bu yıl 8’inci sınıfa geçen Samet Barış Aydın, okulların tatile girmesinin ardından su tesisatçısının yanında haftalık 150 lira karşılığında çırak olarak çalışmaya başladı. Samet Barış Aydın, bu sabah tadilatı yapılan 5 katlı binanın su tesisatının yapımı için yeniden inşaata gitti. Burada tadilat çalışmaları kapsamında 4’üncü katın kırılan duvarı bir anda binanın iç ve dışına çöktü. Yıkılan duvarın bir bölümü bu sırada su tesisatı için çalışan ortaokul öğrencisinin üzerine devrildi.

Enkaz altında kalan Aydın’ı görenler durumu sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine gelen sağlık görevlileri tarafından Nizip Devlet Hastanesi’ne götürülen Samet Barış Aydın, doktorların müdahalesine karşın kurtarılamadı. Yaşamını yitiren Aydın’ın cesedi otopsi için morga konuldu.

Polis, olayın meydana geldiği inşaatta inceleme başlattı.

samet barış aydın ile ilgili görsel sonucu

Yukarı