Sol Şerit

Sosyalist Liseliler: Liselerde cihadın değil, aydınlanmanın sesi yükselecektir!

Sosyalist Liseliler dün açıklanan yeni müfredat ile ilgili bir açıklama yaptı. 

Sosyalist Liseliler dün açıklanan yeni müfredat ile ilgili bir açıklama yaptı.

“Liselerde cihadın değil, aydınlanmanın sesi yükselecektir” başlığı ile yapılan açıklamada gençlik cihatçılar ile mücadele etmeye çağrıldı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Liselerde cihadın değil, aydınlanmanın sesi yükselecektir!

Eğitim sistemi son yıllardaki en büyük saldırıyla karşı karşıyadır. Laik ve bilimsel eğitim tasfiye edilmiş, gericilik müfredattan idareye, gerici hocalardan cemaatlere kadar eğitim sistemine yerleştirilmiştir. AKP, açtığı yolda ilerlemekte, dindar ve kindar bir nesil yaratma hedefine dair adım atmaktadır.

4+4+4, proje okulları, okulların imam hatip okullarına dönüştürülmesi, Evrim’in biyoloji kitaplarından çıkarılması, seçmeli adı altında zorunlu din dersi hamlelerinden sonra, şimdi de eğitim sistemi “Cihatçı” yetiştirmeyi amaçlayan bir kurum haline dönüştürülmek istenmektedir. AKP, bunun için zorunlu din dersi sayısını ikiye çıkarmış ve biyoloji dersi sayısını ikiye düşürmüştür. 15 Temmuz ders kitaplarına girmiş, Cihatçılık bir değer olarak müfredatta kendine yer bulmuştur. Okullarda adlı adınca El Kaide, IŞİD gibi cihatçı terörün ideolojisi öğretilmek istenmektedir.

AKP, ikiyüzlüdür! 

Bir yandan Fethullahçılarla mücadele ettiğini söylemekte, diğer yandan ise onların düşüncesini okullarımıza kadar sokmaktadır.

Gençlik ise bu kalıba sığdırılamayacaktır. Cihatçılığı bir değer olarak göreceğimizi sanmaları gülünçtür. Gençlik, cihatçılıkla yalnızca mücadele eder!

Dindar ve kindar bir gençlik hevesi boşa düşürülmelidir. Gençlik emekten, aydınlanmadan, eşitlikten ve özgürlükten yanadır. Değerlerimiz bunlardır.

Liselerde cihadın değil, aydınlanmanın sesi yükselecektir!

Sosyalist Liseliler

Yukarı