İç Açı

'FETÖ'den devlete geçen servet açıklandı

Milli Güvenlik Kurulu’na sunulan ‘FETÖ’yle Mücadele Raporu’nda Gülen cemaatinden devlete geçen servet açıklandı.

Milli Güvenlik Kurulu’na sunulan ‘FETÖ’yle Mücadele Raporu’na göre Gülen cemaatinin 7.5 milyarı gayrimenkul, 41 milyar lirası şirket varlığı olmak üzere toplam 48.5 milyarı devlete geçti.

Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi‘nin aktardığına göre, toplantıda ‘FETÖ’ ile mücadelenin mali boyutuyla ilgili yapılan değerlendirmede şu ifadeler kullanıldı:

“Fetullahçı Terör Örgütü’nün maddi kaynaklarının kurutulması bu örgütle mücadelenin en temel adımlarından biridir. FETÖ’yle mücadelede asıl başarı finansal ayakta sağlandı. Örgüt ekonomik olarak çökertildi. 966 şirkete el konularak TMSF’ye devredildi. Şirketlere ait 4 bin 888 mal varlığına el konuldu. Bunların taşınmazları Maliye’ye devredildi. 7.5 milyar lira gayrimenkul varlığı ve 41 milyar lira şirket büyüklüklerine el konuldu. Bu oran, dünya ölçeğinde bu çapta sonuçların en büyüğü. Örgüt ağırlıklı olarak finansmanını Türkiye’den sağlıyordu. Himmet, para transferi, okullar yoluyla elde edilen para konularında bütün musluklar kesildi. Ona darbe vurunca dışarıdaki operasyonlarını da etkileyecek ama dışarıdaki mücadeleye çok fazla etkimiz olamıyor.”

Yukarı