Emek Postası

İşsizlik fonu nereye peşkeş çekilecek?

İşsiz kalanlara ödenen işsizlik maaşının kademeli olarak düşürülmesi gündemde.

AKP iktidarı, işçilerin işsiz kaldıklarında yararlandıkları İşsizlik Sigortası Fonu’nda köklü değişikliğe gidiyor. Ulusal İstihdam Stratejisi Eylem Planları’ nda (2017-2019) düzenleme ise İşsizlik Sigortası Fonu’ da dair.

İşçiler, işsiz kaldıklarında işsizlik sigortası fonuna başvurarak ödedikleri prime göre belli bir süre işsizlik maaşı alabiliyor. Yatırılan prime göre işsizlik maaşı ödeme süresi 180 gün ile 300 gün arasında değişiyor. Alınan işsizlik maaşının miktarı da yine yatırılan prime göre 710 lira ile bin 421 lira arasında farklılık gösteriyor. Fonda biriken para 106 milyar liraya ulaşırken, 15 yılda bunun sadece 15.5 milyar lirası işsiz kalan işçilere ödendi.

Soru önergesi verildi

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın İşsizlik Sigortası Fonu adı altında toplanan paraların işsizlere çok azının dağıtıldığını iddia ederek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Soru önergesi şu şekilde:

1-15 yılda çok az bir bölümü, işsiz kalan işçilere giden fondan alınan işsizlik maaşı yeni düzenleme ile birlikte kademeli olarak düşürülecek. Bu düzenlemedeki amaç nedir? Toplumsal refahımıza etkileri hesaplanmış mıdır?

2-Fonda biriken paranın sadece 15.5 milyarı işsizlere dağıtılmıştır. Fonda biriken para amacı dışında başka nerelere harcanmıştır?

3-Haziran ayında TÜİK tarafından açıklanan Türkiye’de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına göre 1,6 puanlık artışla yüzde 11,7 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 619 bin kişi artarak 3 milyon 642 bin kişi oldu. İşsizlik hızla artarken, istihdam artışı yetersiz kalmıştır. İstihdamı arttırmak yerine işsizlik maaşına tırpan vurulmaktadır. Bakanlığınızın istihdamı arttırmak için yaptığı çalışmalar nelerdir?

Yukarı