Dış Açı

İlgililerine soruyoruz: Müslüman Kardeşler'in hangi yöneticileri Türkiye'de tutulmaktadır?

Birleşik Arap Emirlikleri’nden önemli bir iddia geldi.

Bugün basında çıkan bir haber ve iddialar AKP iktidarının ve sermaye devletinin uluslararası terör örgütü olarak tanımlanan Müslüman Kardeşler ile olan ilişkisini gözler önüne sermek açısından önem taşıyor.

Bu ilişkinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) aracılığı ile ortaya dökülmesi ise işin bir diğer tarafını oluşturuyor. Ortadoğu’da Suudi Arabistan çizgisinin has müttefiki BAE, Türkiye’ye iki FETÖ’cü generali teslim ettiğini ancak karşılığında kendi vatandaşı olduğunu iddia ettiği Müslüman Kardeşler mensuplarını alamamaktan şikayetçi. Bu şikayetlerini ise çeşitli temsilcileri ile Türkiye’deki basına sızdırarak gündeme getiriyorlar.

Eğer bu iddialar doğruysa, bize ise bu Müslüman Kardeşler mensuplarının kimler olduğu ve nerede saklandıklarını sormak düşüyor. Ancak bununla birlikte bundan iki hafta önce Suudi Arabistan ile birlikte Katar’a ultimatom veren BAE’nin bugün Türkiye’nin Katar’daki üssüne itirazımız yok demesi de dikkatleri çekiyor.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi konuştu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Abdullah Sultan el Nuaimi, Türkiye’ye FETÖ üyesi olduğu öne sürtülen iki generali iade ettiklerini hatırlattı. El Nuami “Aynı hassasiyeti bize karşı faaliyet gösteren teröristler için Türkiye’den bekliyoruz. Onların kimler olduğunu Hakan Bey (MİT Müsteşarı) çok iyi biliyor” dedi.

Nuaimi, Yeniçağ gazetesinden Kenan Akın’a konuştu. Akın’ın bugün “BAE: Türkiye’nin Katar’da üssü olmasına itirazımız yok” başlığıyla yayımlanan köşesinden ilgili kısım şöyle:

“Kim ne derse desin; başta Suudi Arabistan olmak üzere bazı Arap ülkelerinin Katar’a karşı ‘abluka’ kararı bütün bölgeyi tedirgin ediyor. Ne var ki özellikle Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) krizin Türkiye ile ilişkilerinin bozulmasını kesinlikle istemiyor. Gerçekten de, dört günümüzü geçirdiğimiz Abu Dabi ve Dubai’de kiminle görüştüysek, BAE ile Türkiye’nin ilişkilerinin normal kalmasını istiyor ve bekliyor.”

“Katar’daki Türk askerlerinden rahatsız değiliz”

“Hatta, Katar’daki Türk askeri üssünden “rahatsızlık” duymadıklarını belirten üst düzey BAE yetkilileri, ‘İhvan’ın FETÖ kadar tehlikeli olduğu görünümünü ısrarla ortaya atarken, Müslüman Kardeşler ile ilgili iade talebinde bulundukları dokuz vatandaşının gönderilmesini istiyor.”

 

“Müslüman Kardeşler FETÖ kadar tehlikeli”

BAE yetkilileri de, Türkiye ile her konuda ilişkilerin gelişmesinden yana olduklarını ancak, Müslüman Kardeşler örgütünün kendileri için FETÖ kadar tehlike arz ettiğini özellikle vurguluyor. BAE Dışişleri Bakanlığı Üst Düzey Yetkilisi Abdullah Sultan Al Nuaimi “Sizin için FETÖ terör örgütü ne ise bizim için de Müslüman Kardeşler odur. Hiçbir itirazımız yok. Sorun Müslüman Kardeşler konusundaki tavırdır. Biz, terör örgütlerinden kurtulmak istiyoruz.” dileğinde bulunarak, sözlerine şöyle devam ediyor:

 

“Türkiye’de bu örgüte çalışan bizim vatandaşımız dokuz terörist var ve onların iadesini istiyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra Afganistan’dan gelen ve Dubai’den transit geçiş yapacak olan FETÖ üyesi iki generali hava limanımızda derdest edip Türkiye’ye iade etmiştik. Aynı hassasiyeti bize karşı faaliyet gösteren teröristler için Türkiye’den bekliyoruz. Onların kimler olduğunu Hakan Bey (MİT Müsteşarı Hakan Fidan) çok iyi biliyor.”

Yukarı