İç Açı

AKP'den '50 milyonluk Türkiye' açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “15 Temmuz gecesi 50 milyonluk Türkiye’nin istikbalini kurtardık” sözlerine AKP’den savunma geldi.

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “15 Temmuz gecesi 50 milyonluk Türkiye’nin istikbalini kurtardık” sözlerindeki 50 milyonun sehven söylendiğini öne sürdü.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya‘nın haberine göre, Erdoğan’ın darbe girişimiyle ilgili “Biz, 15 Temmuz gecesi 250 kahramanı toprağa verdik, karşılığında 50 milyonluk Türkiye’nin istikbalini kurtardık” sözleri Meclis Genel Kurulu’nda da gündem oldu. Bu sözleri “büyük bir sorumsuzluk” olarak nitelendiren CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı şunları söyledi:

“Musibetler milletimizi birleştirir. Darbe teşebbüsünde de milletimiz tek vücut olmuştur. Ancak, 80 milyonluk Türkiye’de 30 milyon insanı yok saymak ve milleti bölmek vatanın birliğine ve bütünlüğüne alenen yapılmış bir saldırıdır. Cumhurbaşkanı’nın andığı 50 milyon kimlerdir? AKP ve MHP’ye oy verenlerin ve ailelerinin toplamı mıdır? Eğer böyleyse bu konuşmayla bölücülük yapılmış olmaz mı?” dedi.

Atıcı’nın sözlerine AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı cevap verdi. Bostancı, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız her vesileyle 80 milyonun birliğini ve kardeşliğini ifade ediyor. Bu, kayıtlarda son derece açık” dedi. Bostancı, CHP milletvekillerinin “Kayıtlara bakın ’50 milyon’ diyor’ tepkisi üzerine Bostancı, “Sehven söylenmiş bir ’50 milyon’dur, altında çapanoğlu aramanın manası yoktur” yanıtı verdi.

Bostancı’nın ardından tekrar söz alan CH’’li Atıcı, “Ben de bunun bir dil sürçmesi olduğuna inanmak istiyorum, umarım bir dil sürçmesidir” dedi.

Yukarı