İç Açı

Erdoğan'ın "Demirtaş bir teröristtir" sözüne HDP'den yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş’a “terörist” demesi üzerine HDP bir açıklama yayınladı.

HDP’den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için kullandığı “terörist” ifadesine yanıt verilerek, “Tarih kimin terörist olduğunu gösterecektir” denildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G20 zirvesi için bulunduğu Almanya’nın Hamburg kentinde bir gazetecinin tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ilişkin sorusuna, “Söylediğiniz kişi bir teröristtir. Öyle bir teröristtir ki, bütün Kürt kardeşlerimi sokağa döküp, 53 Kürt kardeşimi öldürten bir teröristtir” şeklinde yanıt vermişti.

Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya HDP Merkez Yürütme Kurulu imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Almanya’da Cumhurbaşkanı sıfatıyla konuşan AKP Genel Başkanı Erdoğan, Hamburg kentinde yaptığı açıklamada Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş için “O bir teröristtir” diyebilmiştir.

1. Selahattin Demirtaş terörist değil, HDP’nin Eş Genel Başkanı ve milyonların iradesidir. Milletvekilidir. Cumhurbaşkanlığı’na aday olmuş onurlu bir kişidir. Mücadelesi ve fikirleriyle Türkiye’de yaşayan halkların gönlünde ve zihninde yer etmiş, umut olmuş bir insandır ve siyasetçidir.

2. Erdoğan bu ifadesiyle sürmekte olan davalara ve yargıya açıkça müdahale etmekte, karar dikte etmekte, karar yazdırmaktadır. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesi’ni açıkça tehdit etmektedir.

3. Tüm bunların yanı sıra, Erdoğan’ın Demirtaş için terörist demesinden tam bir cümle önce “Türkiye bir hukuk devletidir”, bir dakika sonra ise “Bizde yargı bağımsızdır” demesi ibretliktir ve yalandır.

4. Bir Cumhurbaşkanı’nın bu şekilde konuşması asla kabul edilebilir değildir. Erdoğan’ın bu ifadesini en sert biçimde kınıyoruz, protesto ediyoruz. Tarih kimin terörist olduğunu gösterecektir.

5. AKP Genel Başkanı’nın haddini bilmez bu sözlerinin hesabını siyaseten ve uluslararası hukuk alanında soracağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu

Yukarı