Ekonomi

Enerjide dev yağma için takvim belli oldu

AKP, 3 ay içerisinde toplam 10 hidroelektrik santralinin (HES) satışı için düğmeye bastı.

15 yıl içerisinde kamu varlıklarının büyük bölümünü peşkeş çekerek Cumhuriyet tarihinin özelleştirme şampiyonu olan AKP, 3 ay içerisinde toplam 10 hidroelektrik santralinin (HES) satışı için de düğmeye bastı.

Peşkeş için yetkili Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) verilerinden elde edilen bilgiye göre, söz konusu kapasitenin özelleştirilmesiyle 1,5 milyar lirayı aşan bir gelir sağlanması bekleniyor.

AA‘nın aktardığına göre, Yağma hamlesindeki ilk olarak Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) ait santrallerden ilk olarak 14 Ağustos’ta Afyonkarahisar’da bulunan ve 3 megavat kurulu güce sahip Dinar 2 HES için son teklifler alınacak.

Daha sonra Balıkesir’de yer alan 20 megavat kapasiteli Manyas HES için ise istekliler son tekliflerini 21 Ağustos’a kadar ÖİB’e sunabilecek. Bu santrallerin ardından, grup halinde özelleştirilecek ve toplam kapasiteleri 55,4 megavat seviyesinde bulunan Çine, Suçatı, Değirmendere, Karaçay ve Kuzuculu HES’leri için son teklifler ise 23-24 Ağustos’ta alınacak.

ÖİB’in planlamasına göre, son olarak geçen yıl ihale edilen fakat devri gerçekleştirilmeyen Kahramanmaraş’taki Menzelet ve Kılavuzlu HES’leri için ise yenilenen ihalede, son teklifler 11 Eylül’de alınacak.

Toplam kurulu güçleri 178 megavat olan bu santraller için geçen yıl yapılan ihalede en yüksek teklif, 1 milyar 250 milyon lira olmuştu.

Bu arada, Eskişehir’deki 38 megavat kapasiteli Yenice HES için ise bugün mesai saati bitimine kadar son teklifler bekleniyor.

Türkiye’nin 27 bin megavat seviyesindeki hidroelektrik kapasitesi, toplam elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 25’ini karşılıyor. Elektrikteki toplam kurulu güç ise geçen ay itibarıyla 80 bin megavatı buldu.

Yukarı