Kültür Sanat

Beyoğlu Sineması'ndan kötü haber...

Beyoğlu’nun ayakta kalan son bir kaç sinemasından biri olan Beyoğlu Sineması kapılarını kapatıyor.

İstanbul’da AKP’nin İstanbul’u sermayeye peşkeş projeleri kapsamında tarihsel mekanlarına bir bir veda eden Beyoğlu’nda, bu kez aynı adlı tarihi sinema salonu kapılarını kapatma kararı aldı.

Daha önce birçok kez kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Beyoğlu Sineması, piyasa ekonomisi koşulları altında karşı karşıya kaldığı sinema tekellerine direnemeyerek, 30 Haziran tarihinden itibaren hizmet vermeyeceğini açıkladı.

Beyoğlu Sineması kapanma kararına ilişkin açıklamasında “Uzun zamandır; tekelleşen dağıtım ve dağıtım zincirleri arasında, bağımsız kalarak ayakta durmaya çalıştık. Sabit giderlerimizi karşılayamaz hale geldiğimiz dönemde, değişen sinema teknolojisini kurmamız mümkün olmadığından Beyoğlu Sineması 2013 yılında kapanıyordu.

Başka Sinema, destek oldu ve fedakarlık yaptı. Bugünlere geldik. Ama hala sabit giderlerimizi karşılayamıyoruz. Sponsor aradık, bulamadık. Giderleri düşürmeye çalıştık, olmadı.

Bu koşullarda, 1989’dan beri Beyoğlu Sineması ile bir renk katma çabamızı sürdürmek imkansız hale geldi.

30 Haziran’nda Beyoğlu Sineması kapanıyor.

Kabullenmemizin mümkün olmadığı, tek renkliliğe gedişten kurtulmanın yolunu bulanlara da olacaktır, umarız.” ifadeleri kullanıldı.

Yukarı