İç Açı

Sözcü'ye operasyonun nedeni belli oldu

Sözcü GYY’si Metin Yılmaz, gazeteye yönelik ‘FETÖ’ operasyonunun nedenini açıkladı.

Sözcü gazetesine yönelik başlatılan ‘FETÖ’ operasyonunun nedeninin 15 Temmuz darbe girişimi öncesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın nerede olduğuna ilişkin bir haber ile 1 Ocak tarihli “2016 falınız” başlıklı bir manşete ilişkin olduğu öğrenildi.

Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, Medyaradar’dan Alev Gürsoy Cimin‘e yaptığı açıklamada, 4 kişi hakkında gözaltı kararı verilen operasyonu doğrularken, nedenine ilişkin de “Savcılıkta bizim bir dosyamız var! Muhabirimiz Gökmen Ulunun yaptığı bir haberle ilgili bu. Gökmen o haberde Cumhurbaşkanı’nın yerini söylemişti, yani Cumhurbaşkanı’nın tatil yaptığı o yer şeklinde.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın açıklaması şöyle:

“Haber maalesef ki doğru. Doğru olduğu kadar da üzücü. Biliyorsun daha önceden bu konuda bizimle ilgili ortaya söylentiler yayılıyordu, operasyon olacak, gazete basılacak vs. şeklinde. Hatta biz de Sözcü susarsa Türkiye susar, diyorduk. Ki hala da öyle diyoruz. Savcılıkta bizim bir dosyamız var! Muhabirimiz Gökmen Ulunun yaptığı bir haberle ilgili bu. Gökmen o haberde Cumhurbaşkanı’nın yerini söylemişti, yani Cumhurbaşkanı’nın tatil yaptığı o yer şeklinde. Ki bu sadece bir haberdir. Bunun suç unsuru taşıması da son derece ilginç ve trajikomik. O haberden dolayı patronun evine gidiyorlar kapıyı çilingirle açıyorlar. Zaten arama kararı da varmış. Oradan bir tabletini almışlar, arabasını aramışlar. Ardından bizim finans müdürümüz Yonca Hanım’ın evine gidip arama yapıyorlar. Orada da bir şey bulamayıp çıkıyorlar. Ardından Gökmen’in evine gidip arama yapıyorlar ama şu anda gözaltına alınan yok, tabii bir 4-5 saat sonra ne olur bilemiyoruz, kestiremiyoruz da.

O haber neydi?

15 Temmuz 2016 tarihli Sözcü gazetesinde, 15 Temmuz darbe girişiminden önce bir süre kamuoyu önüne çıkmayan Erdoğan’ın nerede olduğuna ilişkin “Sözcü Erdoğan’ı buldu” başlıklı bir haber yer almıştı.

Gökmen Ulu imzalı haberde, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan altı gündür ortalarda görünmüyor. Hiçbir açıklama yapmadan kayıplara karışan Erdoğan’ın nerede olduğu tüm yurtta merak konusu oldu. Geçtiğimiz Pazar günü Gökova Körfezi’ndeki Okluk Devlet Konukevi’nin etrafındaki tekneler Jandarma ve Sahil Güvenlik tarafından uzaklaştırılınca dikkatler buraya çevrildi. Erdoğan’ın Okluk Koyu’na tatile gideceği sanıldı. Oysa Erdoğan buraya gitmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ailesi ile birlikte Marmaris’e tatile gitti. Erdoğan, ailesi ile birlikte Marmaris’in İçmeler Mahallesi’ndeki ultra lüks bir villada kalıyor. Villa, yeşil ile mavinin buluştuğu bir noktada, deniz kenarında bulunuyor. Çevresi ormanla çevrili villanın perspektifinde doğa harikası Marmaris Körfezi yer alıyor.” ifadeleri yer almıştı.

Haberde ayrıca Erdoğan ve ailesinin kaldığın villa etrafında alınan önlemler de, geniş ayrıntılarına yer verilerek belirtilmişti.

İkinci gerekçe “2016 falınız”

Sözcü’ye operasyonun ikinci gerekçesinin ise 1 Ocak 2016 tarihli “2016 falınız” başlıklı manşet haberi olduğu öğrenildi.

Sözcü’nün sözkonusu 1 Ocak 2016 tarihli manşetinde,  bulmaca şeklindeki tabloda Erdoğan’ın ismi ve soy ismine yer verilmiş, tablonun bir sırasında “ÖL” ve “RECEP” kelimeleri yan yana kullanılmıştı.

İşteo manşet:

Yukarı