İç Açı

AKP'den Ankara'ya yeni kötülük: Hitit Güneşi taşınıyor

AKP Milletvekili Salim Uslu, Sıhhiye’deki anıtın Çorum’a taşınması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Ankara’da AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin özel çabalarıyla Cumhuriyet dönemini sembolize eden tarihsel mekanları ve kentin simgelerini ortadan kaldıran AKP’nin, bu kez de tarihi Hitit Anıtı’nın Başkent’ten taşınması için çalışma başlattığı öğrenildi.

AKP Çorum Milletvekili Salim Uslu anıtı Çorum’a taşımak istediklerini belirterek, “Çiçek nasıl dalında güzelse, tarihi eserlerin de yerinde değerlendirilmesinin uygun olacağı görüşündeyiz” dedi. Uslu taşınma talebiyle olarak çalışma başlattıklarını da söylerken, konuyu Meclis gündemine taşıyan Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, “Ankara’nın tarihine ışık tutan, Cumhuriyete tanıklık eden anıtların tek tek yok edildiği bir dönem yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Nazlıaka, Başbakan Binali Yıldırım’a, “Bu anıtı taşımayı düşünmek Cumhuriyet’in başkentinin kültür miraslarına ihanet değil midir? Ankaralılar cezalandırılmaya mı çalışılmaktadır?” diye sordu.

Yargıdan dönmüştü

39 yıldır Sıhhiye’de yer alan Hitit Güneşi Kursu, Gökçek’in 1994’te büyükşehir belediye başkanı olmasıyla tartışılmaya başlandı. 1995’te Büyükşehir Belediye Meclisi, Hitit Güneşi olan şehir amblemini, Atakule-cami minaresi ve 3 yıldız ile değiştirmiş, karar yargıdan dönmüştü. 2011’de, Atakule figürlü amblem, yıldız sayısı 5’e çıkarılarak yeniden kullanılmaya başlandı.

39 yıldır aynı yerde

Hitit Güneşi, 1973’te dönemin Belediye Başkanı Vedat Dalokay tarafından şehrin amblemi seçildi. Anıt 1978 yılında Sıhhiye Meydanı’na yerleştirildi.

Yukarı