İç Açı

Batman'da çocuklara fuhuş yaptıran çeteye dair ayrıntılar ortaya çıkıyor

Batman’da çocukları fuhuşa zorlayan çete ile ilgili yeni haberler gelmeye başladı.

Batman’da 14 yaşındaki G.’nin ifadesiyle ortaya çıkan cinsel istismar ve fuhuş çetesinin kullandığı işyeri ve evlerin adresleri belli olmaya başladı. Fuhuş çetesinden Yıldız Ç.’nin kuaförünün Atatürk Meydanı’nda, çocukları fuhuş tuzağına düşürüldüğü bir başka yerin ise Diyarbakır Caddesi üzerindeki “Oky….. kafe” olduğu tespit edildi. Batman Devlet Hastanesi’ne yakın bir evin de fuhuş için kullanıldığı ortaya çıktı.

Gazete Şûjin’den Şilan Özhan‘ın haberine göre, ikinci N.Ç. vakası olarak nitelendirilen, Batman’da 14 yaşındaki G.’nin ifadesiyle ortaya çıkan cinsel istismarlar ve çocukların fuhuşa sürüklenmesi ile ilgili olayla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. G.’nin aylar önce çalıştığı kuaförün sahibi Yıldız Ç. tarafından cinsel istismar uğratılması ve ardından fuhuşa sürüklenmesi, çocukta gebelik oluşmasıyla ortaya çıkmıştı.

Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden ve burada gebelik oluştuğu fark edilen 14 yaşındaki G., ardından savcılığa verdiği ifadede, maruz bırakıldıklarını anlattı. 15 Nisan 2017 tarihinde başlatılan soruşturmada dosyaya gizlilik kararı getirilirken, koruma altına alınan G.’nin ifadesiyle, Batman’da aylardır onlarca çocuğu fuhuşa zorlayan bir çetenin olduğu ve yüzlerce erkeğin fail olduğu öğrenildi.

Henüz teşhis edilemeyen isimler var

G. ifadesinde, kendisini sürekli uyuttuklarını, her seferinde farklı bir yerde uyandığını ve çok sayıda erkeğin cinsel istismarına maruz bırakıldığını söyledi.

Soruşturma dosyasına getirilen gizlilik kararının ise çocuğun henüz teşhis edemediği isimler olmasından kaynaklı alındığı ve halihazırda ancak teşhis edilenlerin tutuklandığı öğrenildi.

4 tutuklunun isimleri

17 Nisan 2017 tarihinde ise, G.’nin verdiği ifade ve tanık beyanları doğrultusunda, çocuğu fuhuşa zorlayan Yıldız Ç., esnaf Şakir A., Batman’da AKP’ye yakınlığıyla bilinen muhtar ve patron Abdulkadir T. ile Heves ismindeki kişi, Batman 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kuaförler, evler ve kafelerin adresleri

Batman’da en büyüğünün 17 yaşında olduğu çocukların fuhuşa zorlandığı yerler arasında çok sayıda kafe ve evin olduğu öğrenildi. G.’nin, şu an tutuklu olan Yıldız Ç.’nin yanında çalışmaya başladığı ve bu olayların organize edildiği kuaför dükkanının ise Batman Atatürk Meydanı’nda olduğu öğrenildi.

Kafelerden birinin Diyarbakır Caddesi üzerinde bulunan “Oky… Kafe” olduğu tespit edilirken, çocukların özellikle açılmış onlarca evde fuhuşa zorlandığı öğrenildi. Batman Bölge Hastanesi yakınlarında bir evin özellikle fuhuşu organize etme amaçlı tutulduğu öğrenilirken, yine birçok kuaförün bu iş için kullanıldığı iddialar arasında.

Uyuşturucu çetesi ile yürütülen politika

Petrol, Cudi, Bağlar ve Bayındırlık Mahallelerindeki kız çocuklarına yönelen bu çetenin, uyuşturucu çetesi ile de bağlantılı olduğu ve bu çocukların uyuşturucuya alıştırılarak kendilerine bağımlı hale getirilmenin amaçlandığı öne sürülüyor.

Çocukları fuhuşa zorlayan Yıldız Ç.’nin de kendisini özelikle M.D. adında bir kadının yönlendirdiği iddialar arasında. Petrol Mahallesi’nde oturduğu öğrenilen M.D.’nin oğlunun da Batman’da uyuşturucu çetesinin başında olduğu iddia ediliyor.

Kız çocuklarını video çekerek tehdit ettiği öne sürülen Yıldız Ç.’nin de çocuklarından birinin uzman çavuş, diğerinin de özel harp dairesinde polis olduğu bir diğer iddia arasında yer alıyor.

Kentte korku ve endişe hakim

Çıkan haberlerden çok önce duyumlar üzerine mahallelerde ve evlerde konuşulan çocuk fuhuşu çetesinin varlığı artık kentte büyük bir endişeye hakim olmuş durumda. Çocuklarıyla ilgili korku duyan aileler ve özellikle bahsi geçen mahallelerde yaşayan insanlar, bu ağın yok edilmemesi ve büyümesi konusunda da endişe taşıyor.

Çocuklarını okula dahi yalnız göndermekten çekinen aileler, olayın bir an önce çözülmesini istiyor. Yetkili isimlerin yaklaşımları da dahil birçok sorunla yüz yüze kalan anneler, sürekli diken üstünde bir durumda.

Çocukların büyük kısmı ise kentte yaşanan pek çok şeyin henüz farkında değil.

Başsavcılık iddialara 6 gün sonra cevap verdi

Olaya ilişkin çok sayıda iddia bulunulurken, en büyük iddialardan biri de ‘kentin tanınmış simaları’ndan pek çok ismin kefaletle serbest bırakıldığı iddiasıydı. Bazı şüpheli erkeklerin kefaletle serbest bırakıldığı, bazı faillerin ise henüz bilgileri polise ulaşmadan suçtan sıyrılmak için birbirlerine rüşvet teklif ettiği iddia ediliyordu.

Bu erkeklerin esnaf, patron ve üst düzey isimlerden oluştuğu ve AKP’ye yakın oldukları iddia edilirken, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı 6 gün sonra dün yaptığı açıklamada bu iddiaların gerçek olmadığını öne sürdü.

Dosyada gizlilik kararı olduğunu ve 4 kişinin tutuklu olduğunu hatırlatan Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı açıklamada “Kefaletle serbest bırakılan şüpheli kesinlikle yoktur. Söz konusu sosyal medya haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Kimliği tespit edilip işlem yapılmayan şüpheli bulunmamaktadır” dedi.

İddiaları yalanlandı ama araştırılacak mı?

Tüm ülkenin konuştuğu kefalet iddialarının “adalete hizmet etmediğini” savunan Başsavcılık, bu iddiaları araştırmaya dair ise bir açıklama yapmadı. Mağdur çocuklar ya da kadınlar yerine cinsel istismar ve tecavüz faili erkeklerin korunduğu pek çok yargı örneğinden yola çıkarak, aylar boyunca Batman’da bilinmesine rağmen gizlenen cinsel istismarların ardından bu iddiaların derinlikli araştırılması büyük önem taşıyor.

 

Yukarı