Dış Açı

ABD'den Trump-Erdoğan görüşmesinin ardından ilk YPG ve Şengal açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesinden sonra ABD’den YPG ile ilgili açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesi sonrası ABD’nin Irak ve Suriye’deki YPG ve PKK varlığına ilişkin tavrının ne olacağına ilişkin tartışmalar yaşanırken, konuya ilişkin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jonathan R. Cohen’den dikkat çeken açıklamalar geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Bakan Yardımcısı Vekili Jonathan Cohen, Washington’daki think-thank kuruluşu Ortadoğu Enstitüsü’nün ‘ABD-Türkiye İlişkilerindeki Gerilimler’ başlıklı panelinde yaptığı konuşmada, “Musul (operasyonu) bittiğinde bizimle birlikte hem Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) hem de Bağdat yönetiminin, PKK’yı Şengal’den çıkarma çabaları konusundaki özeninin arttığına şahit olacaksınız. Bu ister gönüllü şekilde, ister başka türlü olsun” ifadelerini kullandı.

“YPG ile ilişki taktiksel”

Cohen, ABD’nin Suriye’de desteklediği YPG ile ilişkisine ilişkin de “Savaş ortamının getirdiği şartlardan dolayı YPG ile bir ilişkimiz söz konusudur. Çünkü Suriye’deki Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Rakka’nın kurtarılmasında önemli bir role sahip. YPG’yle ilişkimiz geçici ve taktikseldir” diye konuştu.

Yukarı