İç Açı

Avukatların açlık grevine destek eylemine polis saldırısı

İzmir’de ÇHD’li avukatların, Ankara’da 70 gündür açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek eylemine polis saldırdı.

İzmir’de Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatların, Ankara’da 70 gündür açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek eylemine polis saldırdı.

KHK ile meslekten ihraç edildikten sonra ‘İşimi geri istiyorum’ diyerek Ankara’da, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde açlık grevine başlayan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’na destek olmak isteyen Çağdaş Avukatlar Grubu ve Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir şubesi üyesi yaklaşık 30 avukat İzmir Adliyesi’nde sessiz eylem yaptı.

Gülmen ile Özakça’nın fotoğraflarını yakalarına takıp zemin katta el ele tutuşan avukatlar dayanışma zinciri oluşturdu.

Ancak polis, eylemin izinsiz olduğunu öne sürerek avukatları karga tulumba adliye dışına çıkardı. Eylemlerini dışarıda sürdüren avukatlara burada da izin vermeyen polis biber gazı ile saldırdı.

Polis saldırısının ardından açıklama yapan ÇHD Genel Sekreteri Nergis Tuba Aslan, mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, “En demokratik hakkımızı kullanmamıza bile izin vermiyorlar. Buna bile tahammülleri yok. Faşizm adliyede, sokaklarda, her yerde. Biz ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz. Adalet istemeye devam edeceğiz. Adalet aramaya her yerde devam edeceğiz” dedi.

Yukarı