Dış Açı

Trump-Erdoğan görüşmesi sona erdi: "İşbirlikçiliğe" devam

Trump ile Erdoğan’ın görüşmesi bitti. Görüşmenin ardından “işbirliği” söylemleri öne çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Beyaz Saray’da kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından ABD-Türkiye ilişkilerinin güçlendiği vurgulanırken, özellikle Trump’ın açıklamalarında ‘geleneksel müttefiklik’ vurgusu dikkat çekti.

İlk olarak sözü alan Trump, Türkiye’nin Kore Savaşı’ndan beri ‘müttefiklik’ yaptığına dikkat çekerken, özellikle Türkiye’nin askeri alanda kahraman bir geçmişe sahip olduğuna işaret etti. Türkiye’nin bölgedeki rolünden mutlu olduklarını belirten Trump, Türkiye’nin PKK ile mücadelesinde arkasında yer aldıklarının altını çizdi. Ayrıca Trump Türkiye’ye gerekli silah yardımının yapılacağı da belirtilmiş oldu.

Erdoğan ise basın açıklamasına Trump’ın seçim zaferini kutlayarak başlarken, bu seçim zaferinin bölgede yeni bir umuda yol açtığını söyledi. Türkiye’nin bölgede “terör örgütlerine” karşı kararlı bir mücadele yürüttüğünü belirten Erdoğan, “PYD’’nin meşru bir güç olmadığını” belirtti. Erdoğan ayrıca “PYD’nin muhatap alınması mutabakata uygun değil” diye de ekledi. 15 Temmuz sonrasında Gülen’in rolünü belirlediklerini belirten Erdoğan, ‘FETÖ’ unsurlarının Türkiye’ye teslim edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Suriye’ye sataşma sürdü, İran konusunda açık çek verildi

Meşru Suriye hükümetini eleştirmeyi de sürdüren Erdoğan, Trump yönetiminin bu konuda doğru tutum alacağını belirterek ABD saldırılarını onayladıklarına işaret etmiş oldu. “Bölgenin inanç yapısını değiştirmek isteyenlere izin vermeyeceğiz” şeklinde de konuşan Erdoğan, Trump’ın İran politikasının arkasında yer alacağının mesajını vermiş oldu.

‘İşbirlikçiliğe devam’ mesajı 

Genel ifadelerin ardından basın açıklaması sona ererken, özellikle ABD’nin bölgede Türkiye’yi daha sıkı kullanmak istediği mesajı öne çıkmış oldu. Erdoğan’ın “seçim zaferine” vurgu yapması da Trump’tan çok şey beklediğini açıkça belirtmiş oldu. Basın açıklamasında NATO vurgusunun yapılmasının da Türkiye’nin “Batı ittifakı içinde kalma isteği” olarak yorumlandı.

Görüşmede Trump’ın silah vurgusu ve askerliğe vurgu yapması da gözlerden kaçmadı. Görüşmelerde Türkiye’nin bölgede daha aktif ve uyumlu bir biçimde kullanma arayışının öne çıktığı gözlemlenirken, görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya geçildi. Heyetler arası toplantıda PYD ve Rakka meselelerine ilişkin detaylar görüşülecek.

Trump, görüşmeler öncesi “Erdoğan ile uzun ve zorlu bir görüşmemiz” olacak diyerek pazarlığın zorlu geçeceğini belirtmişti. Erdoğan ABD’nin bölgede PYD yerine kendisinin kullanılmasını istiyor. Rusya-Türkiye-ABD ortak görüşmelerinde de benzer bir görüş ön plana çıkmıştı. ABD basınında da Rakka operasyonunun Türkiye ile birlikte yapılması görüşü ele alınıyor.

Yukarı