Dış Açı

Paris saldırısı üstlenildi, saldırganın kimliği belli oldu

Paris’te ünlü Champs Elysees Bulvarında polise karşı düzenlenen silahlı saldırı üstlenildi.

Fransa’nın başkenti Paris’te ünlü Champs Elysees Bulvarında polise karşı düzenlenen silahlı saldırıyı Fransız vatandaşı 1977 doğumlu Abu Yussuf Al-Baljiki’nin gerçekleştirdiği açıklandı. Öte yandan IŞİD de saldırıyı üstlendiğini açıkladı.

Paris’te dün akşam Champs Elysees Bulvarı üzerinde bulunan Türk Turizm ve Tanıtma Ofisi önünde polis otosuna uzun namlulu silahla ateş açan saldırgan, bir polisi sırtından vurup diğerini yaraladıktan sonra olay yerinden yaya olarak kaçarken polisle girdiği çatışma sonucu öldürüldü. Olay sırasında bir yabancı kökenli kadının da yaralandığı bildirildi.

Hapisten çıkmış

Saldırganın polis tarafından tanındığı, Seine et Marne bölgesinde 16 yıl önce de polisle çatıştıktan sonra bir süre hapis yatıp serbest bırakıldığı açıklandı.

Olayın meydana geldiği cadde üzerinde polisin geniş çaplı bir araştırma yaptığı kaydedildi. Resmi olarak açıklanmasa da bazı haber kaynaklarına göre ikinci bir kişinin olduğu yönündeki söylentiler üzerine polis çevreyi abluka altına aldı. Bölgedeki metro istasyonları geçici olarak hizmet dışı bırakıldı.

Olayın meydana gelmesinin ardından Cumhurbaşkanı Hollande yaptığı açıklamada, saldırganın terör bağlantılı olduğunu açıkladı.

Öte yandan, IŞİD’in propagandasını yapan yayın organı Amaq, Paris Champs-Elysees’de gerçekleşen saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini paylaştı.

Yukarı