İç Açı

AKP'den Güvenpark'a cami hazırlığı!

AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Güvenpark’ı ‘ibadet alanı’ ilan etmek için özel proje hazırladığı ortaya çıktı.

AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başkentin simge mekanlarından biri olan Güvenpark’ı ‘ibadet alanı’ ilan etmek için özel proje hazırladığı ortaya çıktı. Buna göre, Ankara’nın kalbi konumundaki Kızılay’da bulunan Güvenpark’a cami yapılması için harekete geçildi.

Belediye SİT alanı kapsamında olan Güvenpark’a, “İbadet alanı” yapılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu.

Yakınında üç cami daha var

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk‘ün haberine göre Kurul ise, “Bu bizim alanımıza girmez” diyerek, topu AKP’li belediyeye attı. Avusturyalı mimar Holzmeister tarafından yapılan ve Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndaki silah arkadaşlarını temsil eden heykel ve rölyeflerin de bulunduğu parkın yıkılacağı, yerine cami yapılacağı gündeme geldi. Güvenpark’a yakın üç cami olmasına rağmen, yeni bir cami projesi daha hayata geçirilmeye çalışılıyor. Güvenpark’a cami yapılmak istenmesi, AKP’li Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 2019 seçimlerine erken yatırım yapmak isteği olarak yorumlandı.

AKP'li Ankara Büşükşehir Belediyesi, Güvenpark'a cami projesi için Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvurdu. Kurul, ‘proje bizi bağlamaz' diyerek topu belediyeye attı.

“Bize park ve yeşil alan olarak kalacağını söylediler”

Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grup Başkanı Doğan Yılmazkaya, projeye şiddetle karşı çıktıklarını söyledi. Ankara’nın göbeği Güvenpark’a cami planını eleştiren Yılmazkaya şöyle konuştu:
“Belediye Meclisi’nde bizlere, Güvenpark’ın yeniden düzenleneceğini, yeni bir metro istasyonu açılacağını, bu nedenle dolmuş duraklarının yeraltına alınacağını, üstünün de park ve yeşil alan olarak kalacağını söylediler. Şimdi böyle bir şeye karar verilmişse şiddetle karşı çıkarız. Her türlü hukuki yola başvurur, mücadelemizi parti olarak yaparız.”

Yukarı