İç Açı

'Mühürsüz oy' talimatı veren YSK temsilcisi: İptali rüyalarında görürler

YSK’ya AKP adına ‘mühürsüz oy’ başvurusunda bulunan isimden tepki çeken bir açıklama geldi.

Referandumun şaibeli sonuçlarına karşı büyük tepkiler devam ederken, mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasına ilişkin YSK’ya AKP adına başvuruda bulunan YSK temsilcisi Recep Özel’den tepki çeken bir açıklama geldi.

“Oyları geçersiz saymak seçmen iradesine saygısızlık olacak. Bu nedenle YSK oyların geçerli sayılmasına karar verdi” diye konuşan Özel “Vatandaşlar sabah saatlerinde kalkıp iradelerini yansıtmak için oylarını kullanmış. Seçim kurulları ve Yüksek Seçim Kurulu’nun bu oylara sahip çıkması lazımdı. Arada 1 milyon 300 bin oy farkı var. Bunun kapanması ya da seçimin iptal noktasına gitmesi mümkün değildir. Bunu ancak rüyalarında görürler” ifadesini kullandı.

Habertürk’ten Fevzi Çakır‘a konuşan Özel’in açıklamasının ilgili bölümü şöyle:

“Anayasa’nın 79. maddesi Yüksek Seçim Kurulu’na seçim ile ilgili her türlü kararı alma imkânı veriyor. YSK aynı zamanda bir yargı organıdır. Yani seçim yargısı vazifesi vardır. Aynı zamanda Anayasa’da yeni yasama bölümünde düzenlenmiştir. Bu nedenle de düzenleyici işlemler yapma ve karar alma yetkisi de var. Benim seçme hakkımdan alınıyorsa YSK ‘Vay yasada böyle’ diye bu oyların geçersiz sayılmasına karar veremezdi.

Biliyorsunuz seçim yargısının üzerinde Anayasa Mahkemesi ya da uluslararası bir yargı kurumunun denetim yapması mümkün değildir, ilk ve son yargı yeri YSK’dır. Tabii CHP’nin müracaatlarının önünde bir engel yok. Arada 1 milyon 300 bin oy farkı var. Bunun kapanması ya da seçimin iptal noktasına gitmesi mümkün değildir. Bunu ancak rüyalarında görürler. İtirazlardan da bir sonuç alınamayacağını düşünüyorum.”

Yukarı