İç Açı

AKP'den 'şaibe' açıklaması: Kamuoyu zaman içinde kabul eder

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, referandumun şaibeli sonuçlarıyla ilgili itirazlara tepki gösterdi.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, referandumun şaibeli sonuçlarıyla ilgili olarak “Hiçbir yerde sahte oy kullanıldığına dair iddia yok.” iddiasında bulundu.

Bülent Turan, ortaya çıkan sayısız usülsüzlük ve YSK’nın “mühürsüz oy” kararına yapılan itirazlarla ilgili olarak “Zaman içinde kamuoyu kabul edecektir, CHP’nin de edeceğini düşünüyorum”diye konuştu.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı‘nın aktardığına göre Turan “CHP’nin şimdiye kadar hiçbir seçimden sonra halkın iradesine saygı duymuş bir yaklaşımı yok. Her seçimi tartışıyorlar. Özal aynı şekilde itham etti, Demirel’i itham etti, Menderes’i itham etti. Dolayısıyla biz buna alışığız. Ama zaman içinde kamuoyu bunu kabul edecektir. CHP’’in de aynı şekilde kabul edeceğini düşünüyorum” dedi.

Mühürsüz pusula ‘teknik’ konuymuş

YSK’nın referandumda oy verme işlemi devam ederken mühürsüz zarf ve pusulaların kabul edilmesine yönelik kararını “teknik bir konu” olarak nitelendiren Turan, şöyle dedi; “Bu bizim meselemiz değil, bu YSK’nın teknik bir çalışması. Benzer örnekler bütün dünyada var. Dolayısıyla milletin iradesinin yansıması esastır. Hiçbir yerde sahte oy kullandığına dair bir iddia yok, hiçbir yerde benzer bir iddia yok. Teknik olan, yani filigranlı zarftır, mühürlü zarftır, oyların sayılmasıdır, hepsi bunların YSK’nın kendi takdiridir.”

“Sayılarda ihtilaf yok”

Her sandığın başında siyasi parti temsilcilerinin bulunduğunu ve bunların ıslak imzalı tutanakları aldıklarını da söyleyen Turan, “Her sandıkta siyasi partilerin kendi temsilcileri de vardı. Islak imzalı olarak da o zabıtlar tutanak haline getirilip, her partiye veriliyor. Sayılarda bir ihtilaf yok. Dolayısıyla milletin iradesinin yansımasında bir ihtilaf yok” diye konuştu.

Yukarı