Emek Postası

Çerkezköy'de kimyasal sızıntıdan 160 işçi etkilendi

Çerkezköy’deki fabrikadan meydana gelen kimyasal sızıntıdan yaklaşık 180 işçinin etkilendiği ortaya çıktı.

Tekirdağ’da faaliyet gösteren bir boya fabrikasında kazanın aşırı ısınmasından dolayı kimyasal reaksiyon oluştu. Buna bağlı çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından köpüklü müdahaleyle güçlükle kontrol altına alınırken, kimyasaldan etkilenen 160 işçi çevre hastanelere kaldırıldı.

Olay salı günü Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde (ÇOSB) faaliyet gösteren bir boya kimya fabrikasında meydana geldi. Fabrikadaki kazanın aşırı ısınmasından dolayı oluşan kimyasal reaksiyonun ardından yangın çıktı. Fabrika yönetiminin haber vermesiyle olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri, özel kıyafetlerini giyerek alevlere köpükle müdahale etti. Yarım saat süren yoğun müdahalenin ardından alevler kontrol altına alındı. Fabrikada ise büyük çapta maddi hasar oluştu.

Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan ve ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan, olay yerinde inceleme yapıp, görevlilerden bilgi aldı.

160 işçi hastanelik oldu

Kimyasal solumaya bağlı rahatsızlıklar yaşayan 160 kişi, ambulanslarla ve kendi imkanları ile Çerkezköy Devlet Hastanesi ile özel hastanelere kaldırıldı. Tedavileri süren işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu ve tedavilerinin ardından taburcu olacakları öğrenildi. Kimyasalın çevreye yaydığı ağır koku nedeniyle ÇOSB’deki çok sayıda fabrika erken paydos yaparak işçilerini eve gönderdi.

“Kimyasal reaksiyon”

Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, olayın kazandaki kimyasal reaksiyondan dolayı yaşandığını belirterek, “Bir fabrikadaki kazanın aşırı ısınmasından dolayı kimyasal reaksiyondan kaynaklanan bir duman ortaya çıktı ve kontrol altında. Dumandan etkilenen bazı işçiler sağlık kuruluşlarına başvurdu. Hayati tehlikeleri yok” dedi.

Tekirdağ Valiliğinin internet sitesinden yangınla ilgili yapılan yazılı açıklamada “Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren boya-kimya fabrikasında 12 Nisan 2017 tarihinde saat 06.30 sıralarında teknik bir arıza nedeniyle yangın meydana gelmiş olup, yangın itfaiye yetkililerince kontrol altına alınmıştır. AFAD tarafından bölgede gerekli ölçümler yapılmış olup, çevreye ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir maddeye rastlanmamıştır” ifadelerine yer verildi.

 

Yukarı