Bilim Teknik

İnternet İzleme Vakfı: Çocuk istismarı siteleri Avrupa kaynaklı

İnternet İzleme Vakfı’nın yayınladığı rapora göre çocuk istismarı rakamları hiç de iç açıcı değil

İngiltere merkezli İnternet İzleme Vakfı, 2016 yılının çocuk istismarına yönelik internet sitelerinin rakamlarını yayınladı. Sonuçlar hiç de iç açıcı değil.

İnternet İzleme Vakfı’nın 2016 yılı için yayınlanan rapora göre Avrupa, çocuk istismarına ortam oluşturan internet sitelerinde başı çekiyor.

Yayınlanan rapora göre 2016’ya kadar çocuk istismarına yönelik internet sitelerinin büyük çoğunluğu ABD çıkışlı olduğu ancak 2016 yılında ABD’yi Hollanda’nın geçtiği belirtiliyor.

Yayınlanan raporda Hollanda kaynaklı 20 bin 972 internet sitesi bulunmakta. ABD kaynaklı 12 bin 492 site, Kanada kaynaklı ise 8 bin 803 internet sitesi bulunuyor. Bu ülkeleri 6 bin 099 ile Fransa, 4 bin 176 ile Rusya takip ediyor.

Deutsche Welle‘ye görüşlerini aktarak İnternet İzleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Susie Hargreaves, “Küresel durum hiç de iç açıcı değil. İnternet şirketleri ve büyük firmalar çocuk cinsel içeriğinin internet üzerinden yayınlanmasının önüne geçmek için ya hiçbir şey yapmıyor, ya da çok az çaba sarfediyor. Bunun değişmesi lazım.” şeklinde konuştu.

 

 

Yukarı