Gençlik

Gençler bu düzende gelecek göremiyor: YGS'ye 3 dakika geç kaldığı için giremeyen gençten intihar girişimi

YGS’ye üç dakika geç kaldığı için giremeyen bir genç intihara kalkıştı.

Üniversiteye girişi için yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) geleceksiz bırakılan gençlik için umut kapısı olmaya devam ederken, gençlerimiz bu sınava çok yoğun bir baskı ve stres altında giriyor.

Geçtiğimiz gün sınava bir dakika geç kaldığı için giremeyen intihar eden ve aramızdan ayrılan Büşranur Kalaycı’dan sonra, benzeri bir sebep yüzünden bir intihar girişimi haberi de Bodrum’dan geldi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, 21 yaşındaki B.Ç., bileklerini keserek intihara kalkıştı. Gencin anneannesi, B.Ç.’nin YGS’ye 3 dakikayla giremediği için bunalıma girdiğini söyledi.

Gümbet Mahallesi Oramiral Kemal Kayacan Sokak’taki evinde anneannesi M.K. ve annesi N.Ü. ile yaşayan B.Ç., bugün öğlende mutfaktan aldığı ekmek bıçağıyla odasına geçip bileklerini kesti. Annesi ve anneannesinin kanlar içinde bulup müdahale ettiği B.Ç. için eve sağlık ekipleri çağrıldı. Sinir krizi geçiren B.Ç. ambulansla Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 

Tedaviye alınan ve durumu iyi olan B.Ç.’nin polise verdiği sözlü ifadesinde, “3 dakikayla hayatım bitti. Aylarca bu sınava hazırlanmıştım. Çok başarılı olacağıma inanıyordum. O günden beri kendime gelemiyorum. Yaşama heyecanımı yitirdim. Kimse yaptığım olaydan sorumlu değil. Sevdiklerimi üzdüğüm içinde üzgünüm” dediği öğrenildi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı. 

Anneanne M.K. ise, “Torunum 3 dakikayla sınavı kaçırdı. Çok iyi hazırlanmıştı, hayalleri vardı. Ancak okula vardığımızda uzun kuyruk nedeniyle 3 dakikayla sınava giremeyince perişan oldu. O günden beri evden dışarı adımını atmadı. Çok ikna etmeye çalıştık. Gelecek yıl yine girersin dedik. İngiltere’ye akrabasının yanına göndermeye çalıştık, kabul etmedi. İçine kapandı böyle bir delilik yapacağını söylüyordu. ‘Hayata küstüm yaşamak istemiyorum ben’ diyordu. Bugün de onu kanlar içinde gördük. Güçlükle müdahale edebildik. Hiçbir şey torunumun hayatından kıymetli değil. Gençlerimize yazık oluyor” dedi.

(DHA)
 

Yukarı