İç Açı

Deniz Baykal: Tıraş bile olamadım, gece gündüz kutlamalar sürüyor

Deniz Baykal, Meclis’teki konuşmasının olağanüstü kabul gördüğünü söyledi.

Başkanlık anayasasının maddelerine geçilişinin oylandığı gün CHP grubu adına konuşan Deniz Baykal, ‘konuşmasının olağanüstü kabul gördüğünü, çok farklı kesimlerden kutlama mesajları aldığını’ söyledi.

Milliyet Gazetesi yazarı Serpil Çevikcan‘a konuşan Baykal, ilk oylamadan çıkan 338 oyun tereddüt sonucu olduğunu, her şeyin değişebileceğini öne sürdü.

Baykal’ın açıklamaları özetle şöyleydi:

“Derdimiz ikna etmek”

“TBMM’de çok belirleyici bir karar alacak olan milletvekili arkadaşlarımın aklına, sağduyusuna ve vicdanına yönelik bir konuşma olarak düşündüm. Bir polemik, suçlama konuşması, teklifi getirenlere hakaret niteliğinde, birilerinin ‘oh’ deyip rahatlamasına yönelik bir kurgulama yapmadım. Böyle yapılabilirdi ama Meclis’e konuşacağız ve milletvekilleri bir karar alacak. Derdimiz bu insanları ikna etmek, onların vicdanına hitap etmektir. Polemik kaygım olmadı. Ben günlük siyaset için burada değilim dedim. Onu söylediğin zaman, ‘Deniz’in günlük siyaset konuşmalarını beklemeyin’ demektir.

“Tıraş bile olamadım”

Konuşma olağanüstü bir kabul gördü. Benim bugüne kadar muhatap olduğum kutlama ve sahiplenme konusunda rekor kıran bir karşılığı var. Gece gündüz her an kutlamalar sürüyor. Düşünün sabah tıraş olamadım. Bir elimde telefon, bir elimde tıraş bıçağı vardı. Akademik dünyadan, iş dünyasından tutun, ‘Ben bir MHP’liyim, ülkü ocaklarındanım’ diyen, ‘Ben doğru yolcuyum, sağcıyım’ diyene kadar. Toplumun her kesiminden kutlama telefonları yağdı.

“Gün gelir öyle konuşma yaparım”

Partim görev verirse teklifin görüşüldüğü her gün konuşurum. Türkiye’yi bir yanlıştan iyi niyetle kurtarmaya çalışıyorum. Parlak bir nutuk atayım, herkesin haddini bildireyim diye değil. Sayın Başbakan galiba öyle istiyordu. Gün gelir ben ona öyle konuşmalar da yaparım. Orta seviyede bulmuş konuşmamı, yüksek seviyede de yaparım merak etmesin. Ama bu bir tansiyon konuşması değildi, buradaki konu başka.

Yukarı