Huku Defterleri 13.Sayı
İç Açı

Açık oy kullanıp 'poz veren' Deligöz utanmıyor: Gizli oy zaman kaybı, asıl CHP'liler yargılansın

Başkanlık oylamasında kullandığı oyu gösteren AKP’li Orhan Deligöz, kendini tuhaf ifadelerle savundu.

Anayasa değişikliğinin görüşülmesine ilişkin gizli yapılması gereken Meclis oylamasında, kullandığı oyu objektiflere poz vererek gösteren AKP’li Orhan Deligöz, CHP’lilerin kendisini ‘tahrik ettiği’ için açık oy kullandığını belirten Deligöz, gizli oylamanın zaman kaybı olduğunu savundu.

RS FM’de Yavuz Oğhan‘a konuşan Deligöz, ‘başkanlık anayasası’ teklifinin Meclis’te görüşülmesine ilişkin oylamada açık oy kullanarak anayasayı ihlal eden çok sayıda AKP’li vekilden biri olan AKP Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, açık oy kullanmasının nedeninin CHP’li vekillerin kendisini tahrik etmesi olduğunu söyledi.

“Ulan açık oy kullanıyorum ne yapacaksınız?”

Deligöz, “Aslında başta böyle bir niyetim yoktu ama baktım kabinlerin önünde 15-20 CHP’li, hepsinin elinde bir kamera, sürekli çekiyorlar. Ben de ‘Siz kimsiniz kardeşim? Ne çekiyorsunuz?’ diyerek, ‘Ulan alın, açık kullanıyorum. Ne yapacaksınız?’ dedim” ifadelerini kullandı.

Zaman kaybıymış!

Gizli oylama sırasında ‘zaman kaybı’ yaşandığını öne süren Deligöz, “Arzu eden perdeyi kapatır, kullanır ama bu bir zaman kaybı. Öğleden sonra başlanmış oylamaya, gecenin yarısı olmuş, yok soru önergeleri, yok bilmem ne tartışması, insanı be-huzur ediyor bu CHP’li vekiller” dedi.

Açık oy kullanmanın usulsüz olmadığını, asıl usulsüzlük yapanların çekim yapan CHP’li vekiller olduğunu iddia eden Deligöz, “Yayın yasağı varken çekim yapan CHP’lilerin tavırları usulsüz ve hukuksuzdur. Asıl onlar sorgulanmalı ve yargılanmalı” diye konuştu.

“AYM’den medet umanlar avcunu yalar”

Deligöz, genel seçimlerde de açık oy kullanılabildiğini iddia ederek, kendisinin açık oy kullanmasına dair Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak itirazların geçersiz olacağını savundu. Deligöz, “Anayasa Mahkemesi’nden medet umanlar avucunu yalar. Bundan bir şey çıkmaz” dedi.

“Ne zaman ki FETÖ terörist başını getirip asacağımızı söyledim…”

Deligöz, kullandığı oyu göstermesinin nedeninin kardeşinin ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında önce tutuklanıp ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması olduğu iddiasına ise şöyle yanıt verdi:

“Biz Milli Görüşçü bir aile geleneğine sahibiz. FETÖ bizden, biz onlardan hoşlaşmayız. Eğer kardeşimle ilgili iddia doğru olsaydı 15 Temmuz’un hemen ardından tutuklanırdı. Ben FETÖ terörist başının annesinin Ermeni, babasının Yahudi olduğunu söyledikten sonra kardeşim tutuklandı. Ne zaman ki FETÖ terörist başını getirip asacağımızı söyledim, bana gözdağı olsun diye kardeşimi tutukladılar.”

 

 

Yukarı