AİLELERİN DAĞILMASINA VE ÇOCUKLARIMIZIN MAĞDUR OLMASINA NEDEN OLAN BOŞANMA OLAYLARININ VE SEBEPLERİNİN, ÖZELLİKLE, SOSYAL MEDYANIN BOŞANMAYA ETKİLERİNİN ARAŞTIRILARAK ALINMASI GEREKEN TEDBİRLERİN BELİRLENMESİ AMACIYLA, ANAYASA'NIN 98, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İÇTÜZÜĞÜNÜN 104 VE 105. MADDELERİ UYARINCA MECLİS ARAŞTIRILMASI AÇILMASINA İLİŞKİN MECLİSTE GRUBU BULUNAN DÖRT PARTİ MECLİS ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ. (DERYA YETİM/ANKARA-İHA)

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başta Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve AKP Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz olmak üzere bir çok AKP’li ismin başkanlık anayasası oylamasındaki dışarıya gösterdikleri oylarının ‘gizliliği ihlal’ olmadığını öne sürdü. Oylamanın gizli yapılması için kabine gerek olmadığını savunan Bozdağ, “Oyunu dışarıda kullanırken elinizdeki pulu kimse görmüyor.” sözlerini sarf etti.

Bozdağ’ın skandal açıklamaları şöyle:

”Anayasadaki hüküm oylamanın gizli yapılmasıdır. Şu anda 3 oylama yapıldı, üçü de gizli yapıldı. Bazıları kabine giriyor. Bazıları kabin dışında. Gizli oylama demek kabine girip perdeyi kapatmak anlamına gelmiyor. Oyunu gizli vermek… Oyunu dışarıda kullanırken elinizdeki pulu kimse görmüyor. Önemli olan oyun gizli kullanılması, kabinde kullanılması değildir. CHP sanki kabinde oy kullanılması zorunlu gibi açıklamalar yapıyor. Oylamaların üçü de gizlilik kuralına riayet edilerek yapılan oylamalardır.”

VİDEO | Açık oy kullanan Sağlık Bakanı Recep Akdağ: Suçsa suç sana mı soracağım lan!