Huku Defterleri 13.Sayı
İç Açı

Türkiye Komünist Hareketi'nden çağrı: Başkanlığa Hayır Komiteleri için göreve!

TKH başkanlık anayasası teklifine karşı “Başkanlığa Hayır Komiteleri”nde örgütlenme çağrısı yaptı.

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), AKP’nin Meclis’te görüşülmeye başlanan “partili cumhurbaşkanlığı” adı altındaki başkanlık anayasası teklifine karşı “Başkanlığa Hayır Komiteleri”nde örgütlenme çağrısı yaptı.

TKH Merkez Komitesi imzasıyla yapılan açıklamada, sözkonusu diktatörlüğe giriş adımının TBMM’de engellenebilmesinin zemini olmadığına dikkat çekilerek, “Emekçi halkımız, bu girişimi ancak kendi örgütlü mücadelesiyle durdurabileceğini ve örgütlü bir güç oluşturarak bu girişimi engelleyebileceğini bilmelidir.” denildi.

TKH’nin “Başkanlığa Hayır Komiteleri için göreve!” çağrısı şöyle:

“Başkanlığa Hayır Komiteleri için göreve!

Başkanlık rejimine geçişi hedefleyen anayasa değişiklik teklifi dün itibariyle Meclis’e sunulmuş bulunuyor. Ülkemizin içinden geçtiği karanlık günlerin birinci dereceden sorumlusu AKP iktidarının, böylesi bir teklifi MHP desteği ile Meclis’e sunması ülkemizin büyük bir felakete sürüklenmesinin ilk adımı olarak görülmelidir.

Diktatörlük girişimi anlamına gelen bu adımın TBMM’de bertaraf edilmesinin hiçbir zemini yoktur. İş başa düşmüştür.

Türkiye Komünist Hareketi olarak, dün Meclis’te görüşülmeye başlanan bu girişime karşı durabilecek tek gücün emekçi halkın örgütlü mücadelesi olacağını bir kez daha belirtmek isteriz.

Emekçi halkımız, bu girişimi ancak kendi örgütlü mücadelesiyle durdurabileceğini ve örgütlü bir güç oluşturarak bu girişimi engelleyebileceğini bilmelidir.

Mart sonu ya da Nisan ayında yapılması planlanan anayasa değişiklik referandumunda güçlü bir hayır kampanyası için şimdiden kollar sıvanmalı, emekçi halkımız kendi kaderini eline almalıdır.

Bunun için Türkiye Komünist Hareketi olarak, emekçi halkımızı göreve, “Başkanlığa Hayır Komiteleri” kurmaya ve bu komitelerde örgütlenmeye çağırıyoruz.

Ülkemizi felakete götürecek ve diktatörlük rejiminin yolunu açacak bu uğursuz girişime karşı emekçi halkımız yaşamın her alanında örgütlenmelidir.

Emekçi halkımız, mahallelerde, işyerlerinde, okullarda, apartmanlarında, akrabaları arasında, sosyal medyada hayır komiteleri kurulması için harekete geçmeli, meşru örgütlenme hakkını kullanmalıdır.

Ülkemizin yaşadığı karanlığın son noktası olan diktatörlük girişimine karşı ülkemizin komünistlerini, ilericilerini, cumhuriyetçilerini, yurtseverlerini memlekete ve geleceğine sahip çıkmak için göreve çağırıyoruz!

Başkanlığa Hayır Komiteleri’ni örgütle!

Başkanlığa Hayır Komiteleri’nde örgütlen!

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

MERKEZ KOMİTESİ

10 Ocak 2017″

Yukarı