Emek Postası

Asgari ücret açıklandı: "Az veren candan..."

2017’de geçerli olacak asgari ücret miktarı bugünkü toplantıda belirlendi.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2017 yılında asgari ücretin brüt 1.777,50 Net 1.404 TL olduğunu açıkladı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017’de geçerli olacak asgari ücret miktarı, bugün yapılan toplantıda belirlendi.

Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Aileleriyle birlikte nüfusun yarısını ilgilendiren asgari ücret çalışmalarını tamamladık. Ülke olarak son bir yılda yaşananlar dünya konjonktürü belirli zorlukları önümüze getiriyor. Bir taraftan işvereiimizin dünyadaki rekabet gücünü destekleyen, emeğinin karşılığını evine götüren arkadaşlarımızın hakkı arasında dengeyi sağlayabilmek kolay değil. İşçilerin işverenlerin ve benim de çok mutlu olamadığı ancak ortak bir karar vermeye çalıştık. Türk-İş’in imzası olmasını isterdik ama başaramadık. Asgari ücret kararını işverenlerle birlikte imzaladığımız için işverenlere teşekkür ediyorum. Asgari ücretin iki kademeli olmamasına karar verdik. İşveren iki kademeli teklif ediyordu. Ancak Türk-İş’in ‘Bir seferde olsun’ talebini kabul ettik. Enflasyonu 6,5 olarak hesaplamıştık. Brüt 1777.50 TL; net 1404 TL. Az veren candan, çok veren maldan. İnşallah malımız çoğalınca daha fazla veririz” açıklaması ise dikkat çekti.

DİSK 2 bin TL talep etti

DİSK, asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini talep ediyordu. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek 2017 yılı asgari ücretinin açıklanmasına kısa bir süre önce asgari ücretle çalışan 5,5 milyona yakın işçinin müjdeli haber beklediğini, ücretin net 2 bin lira olması gerektiğini söylemişti.

Türk-İş bin 600 istiyordu

Önceki toplantılarda işçi kesimini temsil eden Türk-İş 2016 başında 1300 liraya yükseltilen asgari ücretin yeni yılda bin 600 TL olmasını talep ettmişti.

Patronlar zam istemedi

İşverenler, ‘geçen yılki artış ve bu yılki koşullar’ nedeniyle asgari ücrette artış yapılmaması gerektiğini savunmuştu.

Yukarı