Bilim Teknik

Dersim'de yeni bir kurbağa alt türü bulundu

Dersim’de bilim insanlarının yürüttüğü çalışmalar kapsamında yeni bir kurbağa alt türü keşfedildi.

Dersim’de bilim insanlarının yürüttüğü kurbağa ve sürüngenlerin envanter çalışmaları kapsamında yeni bir kurbağa alt türü keşfedildi.

Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, 2014 ve 2015 yıllarında Orman ve Su İşleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi” kapsamında çeşitli bölgelerde arazi çalışmaları yaptıklarını, bu çalışmalar sırasında tespit edilen yeni bir kurbağa alt türün bilimsel olarak kabul edildiğini söyledi.

“Bölgenin tahrip edilmemesi gerekiyor”

Olgun, “bu alt türün Türkiye’de ilk defa Tunceli’de tespit edildiğini” belirterek, “Bu tür şu anda sade Tunceli’de yaşıyor. Yakın akrabaları Tunceli civarında olabilir” dedi. Olgun, şunları söyledi:

“Bu hayvanın bulunduğu yer Munzur Çayı ve Pülümür Çayı arasındaki bölgeler. Bu ara bölge biyoçeşitlilik bakımından çok önemli. Bu ara bölge, bitkiler açısından da çok önemli. Çünkü bu sular hayvanların geçişini engelleyerek bir izolasyon oluşturuyor. Bu da bulduğumuz bu semender türü gibi daha az hareketli hayvanların zaman içerisinde benzerlerinden ayrılmasına neden oluyor. Bölge sadece hayvanlar değil bitkiler açısından da çok çok önemli. O nedenle daha iyi araştırılması ve daha da iyi korunması gerekir. Bundan sonra da yeni alt türler hatta türler bulunabilir. Tunceli, halkı biyoçeşitliliğin korunması bakımında oldukça duyarlı ve biyolojik zenginliklerine sahip çıkıyor. Tunceli bölgesi çok önemli ve mutlaka bu bölgede doğanın tahrip edilmemesi ve korumanın en üst seviyede olması gerekiyor. Munzur ve Pülümür Çayları arasındaki bölge ve çevresinin tahrip edilmemesi gerekiyor.” (AA)

Yukarı