Bilim Teknik

Hawking: Geleceğimiz için başka bir gezegen bulmak zorundayız

İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, ‘insanoğlunu karanlık bir geleceğin beklediği’ne işaret etti.

İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, “Yaşanacak başka bir gezegen bulamamamız halinde insanoğlunun gezegenimizde bin yıl daha ayakta kalabileceğini sanmıyorum” dedi.

Oxford Üniversitesi Münazara Grubunda evren ve insanın kökenleri üzerine verdiği konferansta konuşan Hawking, ‘insanoğlunu karanlık bir geleceğin beklediği’ne işaret etti.

Son 50 yılda insanoğlunun evrenle ilgili bilgisinin kayda değer ölçüde arttığını belirten Hawking, “Ufacık bir katkım olduysa ne mutlu bana. Bilim adamlarının büyük bir heyecan ve tutkuyla devam ettirdiği deneyler, evreni çok daha iyi anlamamızı sağlayacak. Cosmos gibi süper bilgisayarların da yardımıyla evrende milyonlarca galaksinin haritasını çıkarabileceğiz. Böylece evrendeki yerimizi de daha iyi anlayacağız” dedi.

“İklim değişikliği yaşamın sonunu getirecek”

Hawking, “Kim bilir belki bir gün yer çekimi dalgalarını Büyük Patlama’nın kalbine bakmak için kullanmayı da başarabiliriz. Ancak aynı zamanda insanlığın geleceği için kendimize başka bir gezegende yer aramaya da devam etmek zorundayız. İklim değişikliği, yavaş yavaş dünyada yaşamın sonunu getirecek. Yaşanacak başka bir gezegen bulamamamız halinde insanoğlunun, narin gezegenimizde bin yıl daha ayakta kalabileceğini sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Gençlere evrenin gizemlerini çözmeye çalışmaları önerisinde bulunan Hawking, sözlerine şöyle son verdi:

“Gözünüz yerde değil, gökyüzünde, yıldızlarda olsun. Gördüğünüz şeyi anlamaya, açıklamaya çalışın. Meraklı olun. Ne kadar zor olursa olsun başarabilirsiniz. En önemli şey, vazgeçmemektir.”

Yukarı