İç Açı

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan 'kayyım' görevi kabul etti: İşte ilk açıklaması...

Rektörlük seçimlerinin kaldırılmasının ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Boğaziçi Üniversitesi’ne yeni rektör olarak atadığı Mehmed Özkan’dan ilk açıklama geldi.

Rektörlük seçimlerinin kaldırılmasının ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Boğaziçi Üniversitesi’ne ‘yeni rektör’ olarak atadığı Mehmed Özkan’dan ilk açıklama geldi.

AKP Milletvekili Emine Nur Günay’ın kardeşi Prof. Dr.Mehmed Özkan, açıklamasında “Şahsıma ve yeni yönetimde görev alacak arkadaşlarıma göstereceğinizi ümit ettiğim anlayış, güven ve destek için şimdiden teşekkür ederim” diyerek, görevi kabul ettiğini belirtmiş oldu.

Özkan’ın açıklaması şöyle:

“Değerli Meslektaşlarım

Öncelikle dört yılı aşkın bir süredir yürüttüğü rektörlüğü süresince üniversitemize yaptığı fevkalade katkıları için Sayın Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’na duyduğum minnet ve şükran duygularımı ifade etmek isterim. Sayın Barbarosoğlu’nun yönetiminde üniversitemiz hem bilimsel alandaki başarılarıyla hem de evrensel akademik değerleri hayata geçirme azmiyle dünyadaki saygınlığını daha da yukarılara taşımıştır.

2012 yılından bu yana Sayın Barbarosoğlu’nun önce danışmanlığını daha sonra rektör yardımcılığını yaparak sürdüğüm Boğaziçi Üniversitesi’ndeki idari görevime 12.11.2016 tarihi itibarıyla rektör olarak devam edeceğim.

Üniversitemizin akademik ve bilimsel alanlardaki başarılarını artırmaya devam etmek için çalışırken, katılımcı, çoğulcu ve özgürlükçü yaşam geleneğine sahip çıkmak ve Boğaziçi değerlerini geleceğe taşımak için var gücümle gayret göstermek rektörlüğüm süresince temel önceliğim olacaktır. Boğaziçi Üniversitesi’nin yıllar içinde oluşmuş ve ilan edilmiş akademik ve etik ilkeleri bu uğurda yol göstericidir. Bu çerçevede üniversitemizde kurul ve komisyonlar ile fakülte ve birim tercihlerinin belirleyici olduğu yönetsel yaklaşımı etkin, şeffaf ve ilkeli uygulama kararlılığımı da vurgulamak isterim.

Hepimiz ve ülkemiz için çok değerli ve önemli olan bu kurumu içinden geçtiğimiz dönemde koruyarak geliştirerek geleceğe taşımak ancak sizlerin desteğiyle mümkün olabilecektir. Bu yolda sizlerden gelecek her türlü katkının önünü açmak ve fırsatlar yaratmak için çalışacağımdan emin olabilirsiniz. Şahsıma ve yeni yönetimde görev alacak arkadaşlarıma göstereceğinizi ümit ettiğim anlayış, güven ve destek için şimdiden teşekkür eder, bu yeni dönemin üniversitemiz için hayırlı uğurlu olmasını dilerim.

Sevgi ve saygılarımla”

Yukarı